Zdjęcie: Mateusz Romankiewicz / Urząd Marszałkowski w Rzeszowie

Lotnisko w Jasionce po raz pierwszy w swojej historii otrzymało tytuł Małego Portu Lotniczego Roku 2022. Przyznała go międzynarodowa organizacja branżowa CAPA – Centre for Aviation.

Wyróżnienie dla Portu Lotniczego w Jasionce przyznano podczas dorocznej gali CAPA Awards for Excellence, która odbyła się 1 grudnia w Gibraltarze. Eksperci CAPA docenili nasze lotnisko za pomoc Ukrainie w ewakuacji uchodźców. 

W uzasadnieniu nagrody podkreślono, że lotnisko w Jasionce musiało „stawić czoła nagłym i pilnym wyzwaniom, wymagającym niezwykłej odpowiedzialności”.

Analitycy CAPA dostrzegli również tegoroczny rozwój siatki połączeń Jasionki – w sezonie letnim lotnisko obsługiwało 23 trasy do 12 krajów, 80 połączeń tygodniowo, dzięki czemu port osiągnął rekordowe wyniki w trzecim kwartale br.

– Port ma zapewnioną dobrą perspektywę rozwoju również na czas po zakończeniu wojny na Ukrainie – uważa CAPA. – Ta nagroda umocni pozytywny wizerunek Podkarpacia na arenie międzynarodowej – ocenia Adam Hamryszczak, prezes Portu Lotniczego w Jasionce. 

 Kiedy rozpoczęła się wojna, nikt nie myślał o nagrodach, ale z potrzeby chwili i z serca pracownicy starali się, aby nasze lotnisko funkcjonowało sprawnie i służyło wszystkim potrzebującym – wspomina Władysław Ortyl, marszałek podkarpacki. 

Mimo ogromnej liczby lotów do Jasionki z udziałem najważniejszych osób świata, rytm połączeń pasażerskich nie został zakłócony. Marszałek Ortyl uważa, że nagroda dla Jasionki dowodzi temu, że nawet małe lotniska są zdolne do wielkich rzeczy. 

– To także odpowiedź na nasze apele na forum europejskim o wsparcie lotnisk regionalnych po kryzysie wywołanym pandemią COVID-19 – uważa Władysław Ortyl. 

CAPA to uznana organizacja analizująca rynek lotniczy. Decyzję o nagrodach „Awards for Excellence” podejmują eksperci. Otrzymują je przewoźnicy, porty lotnicze oraz wybitne osobowości, które nie tylko odnoszą sukcesy, ale także osiągają wiodącą pozycję w branży.

O tytuł „Małego Portu Lotniczego Roku” mogą ubiegać się lotniska obsługujące do 10 mln pasażerów rocznie, które wyróżniają się strategicznymi osiągnięciami i przyczyniły się w danym roku do rozwoju branży lotniczej. 

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama