Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

1309 uchodźców z Ukrainy znalazło do tej pory zatrudnienie w podkarpackich firmach. Drugie tyle czeka na oferty.

Analizując dane Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie można wyciągnąć wniosek, że uchodźcy z Ukrainy powoli, ale wchodzą na podkarpacki rynek pracy. Coraz więcej osób rejestruje się w urzędzie pracy, jest też więcej firm, które deklarują chęć zatrudnienia Ukraińców. 

– Obecnie w powiatowych urzędach zarejestrowanych jest 1243 obywateli Ukrainy, w połowie kwietnia było 1012 osób – wylicza Krzysztof Powrózek z rzeszowskiego WUP. Do końca kwietnia skierowanie do pracy otrzymało 336 osób, a jeszcze miesiąc temu 170 osób. Z informacji od przedsiębiorców wynika też, że do tej pory zatrudnili 1309 Ukraińców.

W połowie ub. miesiąca 457 firm deklarowało chęć przyjęcia do pracy m.in. obywateli Ukrainy, teraz 532. Mężczyźni mogą liczyć na pracę w branży budowlanej, przemysłowej, metalowej, samochodowej, transportowej (kierowcy). Są oferty dla spawaczy, ślusarzy, operatorów koparek, pracowników przemysłu mięsnego czy hydraulików.

– Pracodawcy potrzebują przede wszystkim osób z uprawnieniami i ze znajomością języka polskiego w stopniu podstawowym – dodaje Krzysztof Powrózek. 

Jaka praca na nich czeka?

Po wybuchu wojny na Ukrainie, do Polski przyjechały głównie kobiety z dziećmi. Ukrainki mogą liczyć na zatrudnienie w branży fizjoterapeutycznej, gastronomicznej, hotelarskiej, kosmetycznej, rolniczo-sadowniczej, handlowej, gospodarczej, krawieckiej i  fryzjerskiej.

Jest też praca dla osób o wysokich kwalifikacjach. Jak informuje WUP, na podkarpackim rynku pracy jest zapotrzebowanie na farmaceutów, pielęgniarki, stomatologów, pomoc stomatologiczną, fizjoterapeutów, specjalistów z branży IT i przedszkolanki.

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama