Zdjęcie: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie
Reklama

Powiększalnik, urządzenia lektorskie, program powiększający zawartość ekranu komputera oraz agendy biblioteczne w brajlu – to jedne z kliku udogodnień, które Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie. Projekt zrealizowano z Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego 2016.

Pięć placówek WiMBP dostosowano do potrzeb osób niewidomych, niedowidzących i starszych. Są to: filia nr 2 (ul. Fredry 5), filia nr 4 (ul. Ofiar Katynia 15), filia nr 8 (ul. Okulickiego 3), filia nr 9 (ul. Czackiego 5), punkt biblioteczny Filii nr 9 (Dąbrowskiego 79a.

– Biblioteki zostały wyposażone w specjalistyczny sprzęt informatyczny oraz oprogramowanie, które ma ułatwić korzystanie osobom z dysfunkcjami wzroku i starszym, ze zbiorów bibliotecznych – wyjaśnia Bożena Janda, dyrektor WiMBP.

Osoby z niepełnosprawnością wzroku oraz wszystkie osoby starsze mogą korzystać z odpowiednio wyposażonego stanowiska komputerowego składającego się z powiększalnika. To urządzenie z wbudowanym monitorem pozwalające dowolnie powiększyć wskazany obraz, np. tekst z gazety lub książki. Jest również urządzenie lektorskie, które skanuje tekst i odczytuje go przy pomocy syntezatora mowy.

Z kolei specjalny program Magic pozwala powiększać obraz oraz zmieniać tryb wyświetlania kolorów na ekranie komputera. Program JAWS umożliwia zaś udźwiękowienie systemu operacyjnego i pozwala na bezwzrokową obsługę komputera poprzez odczytanie zawartości ekranu.

Kolejny program Dolphine Giude umożliwia korzystanie z komputera osobom starszym. To rodzaj przewodnika po systemie operacyjnym komputera, upraszczający jego obsługę, pozwala powiększając zawartość ekranu, dostosowującym kontrast do potrzeb użytkowników.

– Dla osób niewidomych wprowadzono specjalne oznaczenia w postaci linii naprowadzających oraz pól uwagi. W bibliotekach zamieszczono również wypukłe tabliczki z rozmieszczeniem agend bibliotecznych z tekstem w brajlu informujące o aktualnym położeniu osoby przychodzącej do biblioteki oraz tabliczki z adresem i godzinami otwarcia bibliotek w brajlu i poddrukiem, a także kontrastowe oznaczenie stopni schodów – wymienia kolejne udogodnienia Bożena Janda.

Korzystanie ze sprzętu i oprogramowania jest bezpłatne.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: