Zdjęcie: Pixabay

711 podkarpackich przedsiębiorców zadeklarowało chęć zatrudnienia m.in. obywateli Ukrainy na 1979 stanowiskach pracy – poinformował w piątek Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie.

Dane WUP opracowano na podstawie informacji, które przedstawiły powiatowe urzędy pracy do 15 lipca. Jak przekazał Krzysztof Powrózek z WUP, poszukiwane są osoby z uprawnieniami, np. kierowcy, operatorzy koparko-ładowarek, wózków widłowych, jezdniowych, spawaczy. Wymagana jest podstawowa znajomość języka polskiego.

Dla mężczyzn praca jest głównie w branży budowlanej, przemysłowej, metalowej, samochodowej, transportowej (kierowcy), związanej z obróbką drzewną, spawaczy, ślusarzy, pracowników przemysłu mięsnego, hydraulików.

Kobiety mogą liczyć na pracę przede wszystkim w branżach fizjoterapeutycznej, kosmetycznej, fryzjerskiej, gastronomicznej, hotelarskiej, rolniczo-sadowniczej, handlowej i krawieckiej.  

– Na podkarpackim rynku pracy jest również zapotrzebowanie na farmaceutów, pielęgniarki, stomatologów, pomoce stomatologiczne, fizjoterapeutów, specjalistów z branży IT, przedszkolanki, nauczycieli języka angielskiego i języka ukraińskiego – poinformował Krzysztof Powrózek. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

W podkarpackich urzędach pracy zostało zarejestrowanych 1661 obywateli Ukrainy, w tym jako bezrobotnych 1595 oraz poszukujących pracy 66 osób. Z oferty pośredniaków skorzystało 638 obywateli Ukrainy, w tym do pracy wysłano 150 osób, na staż 372, na prace interwencyjne 76 i roboty publiczne 40 osób.

Z informacji od przedsiębiorców wynika, iż 3693 obywateli Ukrainy podjęło pracę. Ponadto ze sprawozdań miesięcznych, które powiatowe pośredniaki składają do WUP, wynika, że od początku 2022 r. 7883 obywateli Ukrainy zatrudniono na podstawie oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy do 24 miesięcy, a 221 Ukraińców zaczęło pracę sezonową.

Według danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie na Podkarpaciu legalną pracę podjęło około 12 435 obywateli Ukrainy.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama