Zdjęcie: Pixabay
Reklama

Przedsiębiorcy, którzy chcą w tym roku zacząć korzystać z „Małego ZUS Plus”, powinni zgłosić to w ZUS do 31 stycznia. Na Podkarpaciu w 2021 roku z tej ulgi skorzystało ponad 10 tysięcy właścicieli firm.

Ci, którzy korzystali z ulgi w 2021 roku i nadal spełniają warunki, nie muszą zgłaszać się ponownie. Przedsiębiorcy, którzy korzystają z „Małego ZUS Plus” w 2022 roku, muszą złożyć dodatkowe dokumenty rozliczeniowe. Termin ten mija 20 lutego.

– Ulga uprawnia do płacenia niższych składek na ubezpieczenia społeczne. Nie dotyczy jednak składki zdrowotnej, którą przedsiębiorca opłaca w pełnej wysokości mówi Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik ZUS w województwie podkarpackim.

„Mały ZUS Plus” adresowany jest do przedsiębiorcy, którego przychód w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył 120 tys. zł. Jeśli działalność gospodarcza była prowadzona krócej, limit przychodu wylicza się proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia firmy.

Z ulgi skorzysta tylko osoba, która prowadziła działalność gospodarczą w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni. Z ulgi można korzystać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzenia firmy.

– Ulga dotyczy tylko składek na ubezpieczenia społeczne – wyjaśniają przedstawiciele ZUS.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama