Zdjęcie: Piotr Woroniec jr / Rzeszów News
Reklama

– To będzie procentować w przyszłości – uważają rzeszowscy radni, którzy we wtorek zgodzili się na to, by wprowadzić w płatnej strefie parkowania ulgi dla niepełnosprawnych kierowców. O połowę mniej za abonament zapłacą z kolei kierowcy pojazdów elektrycznych i hybrydowych.

Rzeszowscy radni byli zachwyceni pomysłem Miejskiej Administracji Targowisk i Parkingów w Rzeszowie, by niepełnosprawni kierowcy mogli parkować na terenie całej płatnej strefy za symboliczną złotówkę miesięcznie. Dotychczas darmowe parkowanie mieli tylko w miejscach oznaczonych kopertami.

Teraz niepełnosprawni praktycznie za darmo będą mogli parkować na terenie całej strefy.

– O to prosili mieszkańcy, mam wiele e-maili na ten temat od niepełnosprawnych. To naprawdę był problem. Kopert dla niepełnosprawnych jest mało – mówił radny Witold Walawender z pro prezydenckiego klubu Rozwoju Rzeszowa.

Dobra zmiana

– Bardzo dobra zmiana. Szkoda, że musieliśmy na to czekać cztery miesiące, że jeszcze w tamtym roku MATiP nie pochylił się na tym tematem. Lepiej późno niż wcale – dodał Grzegorz Koryl z opozycyjnego klubu PiS.

– Jak koperta jest zajęta to ktoś nie pojedzie 300 m dalej, bo będzie miał utrudnione dotarcie do miejsca, gdzie chciał się dostać – mówi Jerzy Tabin, dyrektor MATiP-u.

Abonament za złotówkę na miesiąc będzie wydawany na jeden pojazd osoby niepełnosprawnej, rodzica bądź opiekuna prawnego. Podstawą będzie posiadanie udokumentowanego stopnia niepełnosprawności. Tak dokument trzeba będzie przedstawić w MATiP-ie. Wówczas kierowca otrzyma abonament na wszystkie miejsca parkingowe w strefie.

W Rzeszowie jest obecnie wydanych prawie 1,5 tys. kart dla niepełnosprawnych do parkowania w strefie.

Kup ekologiczne auto

Oprócz ulg dla niepełnosprawnych kierowców, rzeszowscy radni zgodzili się na obniżenie abonamentu w podstrefie niebieskiej i pomarańczowej dla kierowców pojazdów elektrycznych i hybrydowych. W niebieskiej abonament wynosi 200 zł, w pomarańczowej – 120 zł. Abonament został obniżony o połowę – odpowiednio 100 zł i 60 zł.

– To będzie procentować w przyszłości – mówił Bogusław Sak, radny Rozwoju Rzeszowa. – To taka zachęta na promowanie rozwiązań ekologicznych, żeby ludzie przy zakupie kierowali się tym, żeby jednak wybierać auta ekologiczne – przekonywał Tabin.

– Również w innych rejonach Polski stosuje się zachęty, żeby ludzie korzystali z takich aut. Ono jest droższe przy zakupie, ale nie wytwarza spalin, elewacje budynków nie brudzą się itd. – dodawał  dyrektor MATiP-u.

Obie zmiany w opłatach dla korzystanie z płatnej strefy parkowania zostały przyjęte jednogłośnie 20 głosami przez Radę Miasta. Zmiany będą obowiązywały najwcześniej od połowy kwietnia.

SABINA LEWICKA

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

3 KOMENTARZE

  1. Ratusz z naczelnym wizjonerem stolicy imitacji spalinowym carem Tadeuszem okrada mieszkańców.
    Pobieranie opłat przez miasto za parkowanie w strefie jest bezprawne gdyż strefa płatnego parkowania nie spełnia wymogów ustawy o drogach publicznych art. 13b oraz rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach, pkt 5.2.50

  2. Auto hybrydowe to wydatek minimum 90 tys złotych.
    Czy naprawdę w rzeszowskim ratuszu myślą że 60 zł zniżka za parkowanie będzie argumentem który przemówi za jego kupnem????

Comments are closed.