Zdjęcie: Google Maps
Reklama

1,5 mln zł, które miasto Rzeszów dostało na budowę nowego mostu nad potokiem Przyrwa, „uwolni” miejskie pieniądze. Ratusz chce je przeznaczyć na przebudowę ulic Morgowej i Kwiatkowskiego.   

– Chciałbym, aby pieniądze zostały szybko i konkretne zagospodarowane – mówi Marek Bajdak, pełniący funkcję prezydenta Rzeszowa.

2 czerwca Marek Bajdak otrzymał od ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka symboliczny czek na 1,5 mln zł z rezerwy Subwencji Ogólnej. Pieniądze mają dofinansować rozbiórkę i budowę nowego mostu nad potokiem Przyrwa w ciągu ul. Siemieńskiego.

Ratusz przypomina, że inwestycja jest częścią trwającej od marca br. rozbudowy ulic w śródmieściu Rzeszowa. Ministerialne wsparcie „uwolniło” pieniądze, które miasto zarezerwowało na ten cel w swoim budżecie.

Remont ulicy Morgowej ma kosztować 1 mln 117 tys. zł. Chodzi o przebudowę drogi od połączenia z ulicą Cienistą (110 m). Mieszkańcy zgłaszali wielokrotnie, że przejazd jest bardzo kłopotliwy – Morgowa na tym odcinku jest wąska i trudno się na niej minąć.

Po przebudowie droga ma mieć 6 m szerokości. Z obu stron mają być 2-metrowe chodniki. Na nowym odcinku ma też powstać oświetlenie. Przebudowana zostanie infrastruktura podziemna – gaz, prąd, woda, sieci telekomunikacyjne.

Miejski Zarząd Dróg w Rzeszowie ma już projekt inwestycji. Ogłoszenie przetargu zaplanowano jeszcze jeszcze w tym miesiącu, roboty mogłyby się zacząć się po wakacjach.

Od koncepcji do projektu 

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Pozostałą z 1,5 mln zł kwotę, miasto chce przeznaczyć na projekt przebudowy ulicy Kwiatkowskiego. Ratusz szacuje, że będzie miał blisko 400 tys. zł, do tej kwoty dołoży ok. 250 tys. zł z tzw. oszczędności powykonawczych i ogłosił przetarg na wybór projektanta. 

– Ta dokumentacja pokazałaby realne koszty tej inwestycji – twierdzi prezydent Marek Bajdak. Z wcześniej przygotowanej koncepcji, którą ma ratusz, wynika, że przebudowa ulicy Kwiatkowskiego pochłonęłaby ok. 30 mln zł.

Według tej koncepcji, ulica zostałaby przebudowana na ponad 3-kilometrowym odcinku – od skrzyżowania z al. Powstańców Warszawy do skrzyżowania z przyszłą obwodnicą południową (ul. Jana Pawła II – skrzyżowanie z ul. Papieską). 

Koncepcja przewiduje, że ulica Kwiatkowskiego, po przebudowie, będzie miała po dwa pasy ruchu w obu kierunkach, jezdnia będzie miała 7 m szerokości, przy skrzyżowaniach powstaną pasy wyłączenia/włączenia (3 m szerokości).

Po obu stronach jezdni powstałyby też chodniki – po lewej na 1,8 m szerokości, po prawej na 2,28 m. Przy skrzyżowaniach i przejściach dla pieszych po lewej stronie ma również powstać ścieżka rowerowa (2,8 m). Pobocza mają mieć mieć 75 cm. 

Propozycje dotyczące obu drogowych inwestycji prezydent Marek Bajdak przedstawi radnym na najbliższej sesji Rady Miasta Rzeszowa.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama