Ulicami Rzeszowa przeszła procesja Bożego Ciała. Tłumy mieszkańców [ZDJĘCIA]

0

W czwartek katolicy obchodzą Boże Ciało. To potoczna nazwa uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Centralnym punktem obchodów jest msza święta i procesja do czterech ołtarzy.

 

Zdjęcia: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

W Rzeszowie centralne uroczystości rozpoczęły się o godz. 9:00 mszą św. na placu przed kościołem farnym. Homilię wygłosił biskup rzeszowski Jan Wątroba.

– Człowiek, aby żyć, potrzebuje pokarmu i napoju. Żeby osiągnąć życie wieczne potrzebuje Eucharystii. Jest to pokarm oraz napój, który przemienia człowieka i otwiera przed nim horyzont życia wiecznego – mówił podczas kazania biskup rzeszowski. 

Po mszy św. wyruszyła procesja. Pierwszy ołtarz był przy kościele  Św. Krzyża na 3 Maja, drugi na skwerze ks. Walentego Bala przy ul. Zamkowej i Lisa-Kuli, trzeci na rondzie Pakosława, czyli ul. Cieplińskiego, a ostatni przy wejściu głównym do bazyliki oo. Bernardynów.  

W wielokolorowym tłumie wiernych tradycyjnie były dzieci: dziewczynki sypały kwiaty, a chłopcy dzwonili dzwonkami. W procesji uczestniczyli też m.in. mężczyźni z bractwa św. Józefa i św. Michała, a kobiety i młode dziewczyny niosły feretrony, czyli figury świętych. 

Na zakończenie uroczystości i jak co roku, Jan Budziaszek zaprosił na wieczorny koncert Jednego Serca Jednego Ducha, czyli największy w Europie festiwal muzyki chrześcijańskiej. Odbędzie się tradycyjnie w Parku Sybiraków, początek o godzinie 19:00. Pomysłodawcą koncertu jest właśnie Jan Budziaszek, perkusista Skaldów.

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama