Zdjęcie: GDDKiA Rzeszów
Reklama

Ponad 333 mln zł będzie kosztował 10-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S19 od węzła Podgórze (z węzłem) do węzła Kamień (bez węzła). Inwestycję zrealizuje Budimex.

W czwartek podpisano umowę na budowę tego odcinka S19. Budimex ma 34 miesiące na wykonanie “ekspresówki”. Do samych robót nie będą wliczane okresy zimowe – od 15 grudnia do 15 marca. Budimex będzie go musiał wykorzystać na zaprojektowanie S19. 

Odcinek Podgórze – Kamień jest częścią dużego przetargu na zaprojektowanie i budowę S19 Nisko Południe – Sokołów Małopolski Północ. 30-kilometrowy odcinek podzielono na trzy zadania: Nisko Południe – Podgórze (ok. 11,5 km), Podgórze – Kamień (ok. 10,5 km) oraz Kamień – Sokołów Małopolski Północ (ok. 7,9 km).

Odcinek Podgórze – Kamień będzie przebiegał przez trzy powiaty: niżański, leżajski i rzeszowski. Na tym odcinku Budimex wybuduje też pięć mostów, osiem wiaduktów, pięć ekologicznych przepustów i jedno przejście dla zwierząt (górą). Ponadto będą dwa węzły drogowe. 

Wspomniany odcinek S19 wchodzi w skład szlaku Via Carpathia, który ma połączyć północ i południe Europy – Morze Bałtyckie z Morzem Czarnym i Śródziemnym – z Kłajpedy i Kowna na Litwie przez Białystok, Lublin, Rzeszów i słowackie Koszyce do Debreczyna na Węgrzech, a dalej do Rumunii, Bułgarii i Grecji.

– Via Carpathia to droga życia dla Polski Wschodniej. Każda podpisana umowa przybliża nas do podróżowania bezpiecznie i komfortowo na kierunku północ-południe – mówi Marek Chodkiewicz, wiceminister infrastruktury. 

W Polsce Via Carpathia ma liczyć łącznie niecałe 700 km i przebiegać drogami S8 i S19. Podkarpacki odcinek “ekspresówki ma mieć ok. 170 km. Dotychczas wybudowano niewiele ponad 30 km. Na kolejne 85 km jest opracowywana koncepcja, w budowie jest blisko 35 km, a na rozstrzygnięcie przetargu czeka blisko 20 km drogi. 

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Rzeszowie przewiduje, że w 2021 roku będą już gotowe wszystkie odcinki S19 pomiędzy Rzeszowem a Lublinem. Cała jej trasa ma zapewnione finansowanie, zarówno z budżetu państwa, jak i z funduszy Unii Europejskiej. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

12 KOMENTARZE

 1. Co cie boli Smuz? Pewnie, zakladaj z gory ze bedzie opoznienie to na pewno zrobia w terminie… Tacy ignoranci jak ty przyczyniaja sie ze jest w kraju jak jest. Udanego ignoranckiego zycia!

 2. Czytaj ze zrozumieniem: “Budimex będzie go musiał wykorzystać na zaprojektowanie S19”. Czyli do 15 marca bedzie projekt i wtedy rusza budowa. A inne odcinki nijak sie maja do tego, kazdy jest rozpatrywany z osobna.
  Mylse ze z malym poslizgiem w 2022 bedzie gotowe.

 3. Nie narzekaj tyle. Ten brakujacy pas na wylocei z Rzeszowa bedzie dobudowany. Byla o tym mowa pare tygodni temu. A co do jazdy na zaboj sie zgadzam, brawura i chamstwo niestety kroluje.

 4. Ja się pewnie nie znam, ale:

  Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Rzeszowie przewiduje, że w 2021 roku będą już gotowe wszystkie odcinki S19 pomiędzy Rzeszowem a Lublinem.

  Dotychczas wybudowano niewiele ponad 30 km.

  Budimex ma 34 miesiące na wykonanie „ekspresówki”. Do samych robót nie będą wliczane okresy zimowe – od 15 grudnia do 15 marca.

  34 miesiące to prawie 3 lata plus 3 razy 6 miesięcy kiedy robić nie będą to w sumie daje 52 miesiące plus poślizgi to prawie 5 lat 😉

  10km będą budować 5 lat więc już to jest okolice 2023 roku.
  Jak to ma się do tego że CAŁOŚĆ ma byś gotowa do 2021?

 5. Znowu wybudują badziewie z 1 pasem i bez oddzielenia z przeciwnym kierunkiem.
  A debile (polscy kierowcy) będą jeździć po 140+ pół metra obok pasa w drugą stronę…

Comments are closed.