Zdjęcie: Daniel Kozik / Urząd Marszałkowski w Rzeszowie

W 2022 roku z dworca PKP w Rzeszowie będzie można pociągiem dojechać na lotnisko w Jasionce – obiecują PKP Polskie Linie Kolejowe.

W poniedziałek w podrzeszowskiej Jasionce, gdzie w G2A Arena trwa dwudniowy Kongres 590 z udziałem m.in. prezydenta RP Andrzeja Dudy, podpisano umowę na budowę Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej, której częścią będzie m.in. nowa 5-kilometrowa linia kolejowa na lotnisko w Jasionce. 

Umowę podpisali wicemarszałek podkarpacki Ewa Draus oraz prezes PKP PLK Ireneusz Merchel. – Najważniejszym elementem tej umowy jest budowa nowej linii kolejowej z Rzeszowa do Jasionki oraz wiaduktu kolejowego. Podmiejska Kolei Aglomeracyjna ma ruszyć na Podkarpaciu już za trzy lata – mówiła podczas podpisania umowy Ewa Draus.

Kolej aglomeracyjna będzie łączyła wiele miejscowości ze stolicą regionu. Powstaną także tzw. mijanki i system nowoczesnego sterowania ruchem kolejowym, który zwiększy bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych i zapewni płynniejszy ruch – mówił Ireneusz Merchel.

PKA to projekt o wartości ponad 301 mln zł. Będzie współfinansowany z unijnego programu „Infrastruktura i Środowisko”. W zeszły piątek ogłoszono przetarg na realizację PKA. Przystanek dla lotniska w Jasionce ma powstać w okolicach Parku Naukowo-Technologicznego, z pociągów mają korzystać również pracownicy tamtejszych firm. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Na trasach od Rzeszowa do Kolbuszowej i Strzyżowa, a także z Dębicy do Przeworska przez Rzeszów powstanie 20 nowych przystanków, zostaną także utwardzone drogi dojazdowe i wybudowane nowe chodniki. Powstaną także parkingi w systemie „Park and Drive”, które wyposażone będą w stojaki rowerowe.

Znakiem firmowy PKA mają być częste kursy pociągów – w godzinach szczytu – co 30 minut, poza szczytem co godzinę, w dni wolne od pracy co 120 minut. 10 “Impulsów”, które dostarczy nowosądecki Newag, będą jeździły na trasach: Rzeszów Gł – Dębica, Rzeszów Gł. – Przeworsk, Rzeszów Gł. – Kolbuszowa, Rzeszów Gł. – Strzyżów. 

W projekcie, oprócz PKP PLK, bierze także udział 16 gmin z Podkarpacia, z którymi umowy już podpisano w urzędzie marszałkowskim 24 września.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama