Zdjęcie: GDDKiA Rzeszów
Reklama

Ponad 286 mln zł będzie kosztowała budowa około 8-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S19 od węzła Kamień do węzła Sokołów Małopolski – Północ.

W piątek podpisano umowę na budowę tego odcinka S19. W uroczystości brał udział m.in. Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury. – Dokonało się. Via Carpatia jest dla nas priorytetem, a dzięki determinacji wielu osób, dla których jest to przedsięwzięcie strategiczne, udaje nam się realizować ten jakże ważny szlak komunikacyjny – mówił Adamczyk.

Podpisana w piątek umowa oznacza, że w tej chwili w realizacji są już wszystkie odcinki szlaku Via Carpatia pomiędzy Lublinem a Sokołowem Młp. o łącznej długości ponad 131 km. Niespełna 8-kilometrowy odcinek S19 od węzła Kamień do węzła Sokołów Młp. – Północ. wybuduje firma Budimex. Umowa opiewa na kwotę 286,4 mln zł.

Budimex ma 34 miesiące na uporanie się z inwestycją. Firma musi opracować projekt, zdobyć zezwolenie na realizację inwestycji, wybudować drogę wraz z obiektami inżynierskimi i infrastrukturą towarzyszącą, opracować dokumentację powykonawczą oraz uzyskać decyzję o pozwoleniu na użytkowanie.

Powstanie dwujezdniowa droga ekspresowa o dwóch pasach ruchu w każdym kierunku, a także węzły drogowe Kamień i Sokołów Młp. – Północ. Zbudowane zostaną też miejsca obsługi podróżnych Górno Wschód i Górno Zachód, a także drogi do obsługi ruchu lokalnego. Przewidziano również budowę 10 obiektów inżynierskich. 

Zdjęcie: GDDKiA Rzeszów

W tej chwili kierowcy na Podkarpaciu mogą korzystać z 30-kilometrowego odcinka S19. Trwa budowa ponad 54 km “ekspresówki” od granicy województwa lubelskiego do Sokołowa Młp. Do 2022 roku ma być gotowy cały odcinek S19 od Rzeszowa do Lublina.

Dla pięciu odcinków trasy Via Carpatia od węzła Rzeszów Południe do granicy w Barwinku (ponad 85 km) opracowywane są koncepcje programowe.

– W ich oparciu zostaną wyłonieni przyszli wykonawcy S19 – wyjaśnia Joanna Rarus z rzeszowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. 

W realizacji jest także 77 km S19 na Lubelszczyźnie – od Lublina do granicy województwa podkarpackiego. Dla odcinka Kraśnik – granica woj. podkarpackiego (35 km) wykonawcy złożyli już wnioski o wydanie zezwolenia na inwestycję. Jeszcze w grudniu planowane jest złożenie podobnych wniosków dla odcinka Lublin – Kraśnik (42 km).

Via Carpatia połączy kraje Bałtyckie z resztą Unii Europejskiej oraz jej wschodnimi sąsiadami. Na Podkarpaciu będzie mieć 169 km. Cały jej przebieg ma zapewnione finansowanie. Plan przewiduje, że cała S19 w naszym województwie będzie gotowa do 2025 roku. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

3 KOMENTARZE

  1. W pierwszej kolejności powinna powstać trasa z Rzeszowa do Barwinka.Większość jadąc na południe europy do Rzeszowa ma się jak dostać gorzej z Rzeszowa do granicy.

  2. Czy 2- giego stycznia 2019 rozpocznie sie poprawianie dziadostwa które ktoś zaprojektowal, ktoś to ” klepnoł” a kolejny wykonał czyli. Układ drogowy 2+1 i 1+2 bo to tylko kretyn z mózgiem pantofelka mógł takie badziewie wymodzic i zlecic do realizacji –
    Dobrze by było aby już dwuch gramotnych magików z łopatami na początek zaczęli tą poprawke – no nawet mogą stać oparci o łopaty przez dwa dni aby rytm złapali po świętach i sylwestrze –
    bo to już nadzieja że sie bedzie robota robiła i cuś drgnęło ; O !

  3. Tylko trzeba poprawić po platfusach odcinek bidaekspresówki 2+1 między Sokołowem a Jasionką. Co za kretyn wymyślił takie zwężenie przed miastem wojewódzkim, jeśli na pozostałych odcinkach nawet wtedy był plan 2+2?

Comments are closed.