Dobrawa wiadomość dla szpitala płucnego w Rzeszowie. Zostanie on gruntownie zmodernizowany. Inwestycja będzie kosztowała ok. 46 mln zł. 

 

W czwartek Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 podpisał umowę ze spółką Erbud, która zmodernizuje Podkarpackie Centrum Chorób Płuc w Rzeszowie. Działalność szpitala płucnego nadzoruje samorząd województwa podkarpackiego. 

– To bardzo ważna inwestycja dla podkarpackiej służby zdrowia i pacjentów, dzięki jej realizacji nastąpi jakościowa poprawa leczenia chorób płuc – mówił pod podpisaniu umowy Stanisław Kruczek, członek zarządu województwa podkarpackiego.

Z „Pałacyku” do nowego budynku 

Modernizacja szpitala będzie kosztowała 45,9 mln zł, z czego 38,6 mln zł pochodził z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego. Erbud zmienić oblicze PCChP w 20 miesięcy. Pacjenci teraz są leczeni w skandalicznych warunkach w zabytkowym Pałacu Jędrzejewiczów na osiedlu 1000-lecia. 

Nowy budynek będzie miał pięć kondygnacji i zostanie połączony z istniejącą już częścią szpitala przy ul. Rycerskiej. Trafią do niego pacjenci z Kliniki Gruźlicy i Chorób Płuc ze starej części szpitala tzw. Pałacyku, w którym rocznie leczy się ponad 1500 osób. 

– Szpital mieszczący się w „Pałacyku” nie przystaje do współczesnych standardów leczenia pacjentów – przyznaje Stanisław Kruczek. 

Co zyskają pacjenci szpitala płucnego?

Podkarpackie Centrum Chorób Płuc w Rzeszowie jest jedynym szpitalem na Podkarpaciu, gdzie kompleksowo diagnozuje się i leczy choroby układu oddechowego, w tym raka płuc. W pierwszym etapie rozbudowy szpitala płucnego powstanie nowe skrzydło budynku „D” położonego od strony ul. Lubelskiej. Budynek będzie miał ponad 4 tys. m kwa.

Natomiast nowodobudowana część bloku „B” będzie miała ponad 1000 m kw. To umożliwi stworzenie w szpitalu Kliniki Rehabilitacji Pulmonologicznej. Chorzy zyskają dostęp do fizjoterapii układu oddechowego, potrzebnej po leczeniu pulmonologicznym lub chirurgicznym. Rozwinie się też diagnostyka i leczenie stacjonarne i ambulatoryjne.

Na niskim parterze znajdą się pomieszczenia techniczno-medyczne. Na parterze oraz pierwszym i drugim piętrze oddziały kliniczne, a na trzecim znajdzie się Zakład Patomorfologii, Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej i pomieszczenia techniczne.

Rozbudowa hematologii i nowy akcelerator

Oprócz planowanej rozbudowy szpitala płucnego w KSW nr 1 trwa rozbudowa Kliniki Hematologii i Kliniki Nefrologii ze stacją dializ. To inwestycja za 42,7 mln zł. Nowy obiekt powstaje w Rzeszowie przy ul. Naruszewicza.

Szpital jest też na etapie zakupu czwartego akceleratora do Podkarpackiego Centrum Onkologii za 23,8 mln zł. Akcelerator umożliwi leczenie z wykorzystaniem szerokiej gamy technik radioterapii. Uderzy precyzyjnie w zmiany nowotworowe, oszczędzając zdrowe tkanki. Skróci się także czas napromieniowania, co wpłynie na zmniejszenie kolejek. 

W tej kwocie jest także adaptacja dwukondygnacyjnego budynku.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama