Zdjęcie: Namysław Tomaka / Rzeszów News
Reklama

Ponad 1,4 mln zł będzie kosztowała koncepcja przebudowy ronda Pobitno w Rzeszowie. Umową z wykonawcą została podpisana.

Projekt przygotuje spółka Mosty Gdańsk. Termin? Do 31 maja 2020 roku.

– Jeżeli koncepcję zaakceptujemy, od razu będziemy chcieli ogłosić kolejny przetarg na wybór wykonawcy przebudowy ronda. Przewidujemy, że pierwsze prace rozpoczęłyby się w drugiej połowie 2020 roku, finał – pierwsza połowa 2022 roku – mówi Andrzej Świder, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie. 

Przebudowa ronda Pobitno jest konieczna. Każdego dnia pokonuje je ok. 70 tys. kierowców. Rondo jest przeciążone. Plan zakłada, że pod rondem powstanie około 200-metrowy tunel. Będzie się zaczynał się w okolicach skarbca Narodowego Banku Polskiego przy al. Armii Krajowej a zakończy na skrzyżowaniu z ulicą Morgową. 

Koncepcja przebudowy ronda Pobitno wielokrotnie się zmieniała. Najpierw mowa była o tunelu, potem w głowach rzeszowskich drogowców narodził się pomysł budowy estakady, by finalnie wrócić do koncepcji tunelu. Mosty Gdańsk przedstawią swoją wizję inwestycji . Nie tylko powstanie tunel, ale również samo rondo zostanie przebudowane.

– Obecne rondo zostanie na tym samym poziomie, natomiast chcemy, by na nim powstały dodatkowe prawoskręty w kierunku Przemyśla – wyjaśnia dyrektor Świder. – Z budowy estakady zrezygnowaliśmy, jej budowa będzie możliwa w przyszłości, o ile zajdzie taka potrzeba. Wszystko zależy od tego, jak będzie się kształtowało natężenie ruchu – dodaje.

MZD szacuje, że na budowę tunelu wraz z przebudową ronda trzeba będzie wydać ok. 100 mln zł. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: