Zdjęcie: Materiały Muzeum-Zamek w Łańcucie

Akty nobilitacyjne, znakomita kaligrafia i miniatury herbowe – takie wspaniałości będzie można zobaczyć w Muzeum-Zamek w Łańcucie na wyjątkowej wystawie  „Rody panujące Europy. Habsburgowie”.

Od soboty (29 lipca) w Muzeum-Zamku w Łańcucie prezentowana jest unikalna kolekcja dokumentów herbowych na wystawie pt. „Rody panujące Europy. Habsburgowie”. To pierwsza w Polsce i dotąd nieprezentowana w tak szerokim wymiarze ekspozycja dyplomów wystawionych przez kancelarię Habsburgów, począwszy od XVI w. i towarzyszących nobilitacjom, nadawanym godnościom oraz odznaczeniom.

Wystawa jest wynikiem współpracy pomiędzy Muzeum-Zamek w Łańcucie i Instytutem Kultury Rycerskiej w Tarnowskich Górach, reprezentowanym przez dr. Dariusza Woźnickiego, który udostępnił dokumenty.

– Zwiedzający mogą obejrzeć oryginalne akty nobilitacyjne, podwyższenia stanu i odznaczenia wystawiane w jednym egzemplarzu oraz pisane ręcznie, co stanowi o ich niepowtarzalności – mówi Joanna Garbulińska-Charchut z Zamku w Łańcucie.

– Wystawa została dopełniona również znakomitą kaligrafią, iluminowanymi miniaturami herbowymi i sygnowana podpisami członków rodu Habsburgów – dodaje.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Ponadto ekspozycję wzbogacają prezentowane po raz pierwszy dyplomy nadania Orderu Złotego Runa dla kolejnych ordynatów łańcuckich: hrabiego Alfreda Józefa Potockiego (1817-1889) oraz jego syna hrabiego Romana (1851-1915). Te cenne dokumenty pergaminowe i towarzyszące im portrety Pilawitów Potockich pochodzą ze zbiorów Muzeum-Zamku w Łańcucie.

Wśród okazów prezentowanych na wystawie jest np. dokument nadania dziedzicznego tytułu barona, wystawiony dla Josepha von Dürfeld przez cesarza Austrii Franciszka Józefa I w dniu 29 października 1860 r.

Wystawa będzie czynna do 29 września. Zwiedzający, którzy kupią bilet upoważniający do zwiedzania wnętrz I piętra Zamku, będą mogli obejrzeć wystawę w cenie biletu. Dla pozostałych osób, bilet wstępu na wystawę kosztuje 5 zł (normalny) i 3 zł (ulgowy).

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama