30 unikatowych zdjęć związanych z przełomowymi wydarzeniami w historii Polski odwiedziło Rzeszów. National Geographic Polska jest partnerem wystawy z okazji 85-lecia Polskich Linii Lotniczych LOT na lotnisku w Jasionce można oglądać do 16 maja.

PLL LOT wraz z początkiem 2014 roku rozpoczęły świętowanie swoich 85 urodzin. To trzecia najstarsza linia lotnicza w Europie i szósta na świecie, występująca nieprzerwanie pod tą samą nazwą i logo. Z okazji jubileuszu LOT przygotował wyjątkową wystawę zdjęć ze swojego archiwum, stanowiącego kronikę dziejów polskiego lotnictwa cywilnego i historii naszego kraju.

„Dzisiaj, kiedy fotografia otacza nas z każdej strony, trudno sobie wyobrazić, że były czasy, gdy fotografowano tylko wtedy, gdy było to konieczne. Na tym między innymi polega urok starych zdjęć” – mówi Wojciech Franus, dyrektor artystyczny National Geographic Polska. „Prawdziwą przyjemnością było odkrywanie historycznych już fotografii Rolling Stonesów, Boney M, Anny German czy Jana Englerta. Fotografie trzeba było odrestaurować, usunąć rysy oraz wydobyć z kilkudziesięcioletnich negatywów ich ukryty czar. National Geographic Polska wielokrotnie brało udział w promowaniu historycznej polskiej fotografii. Wystawa LOT-u jest kolejną prezentacją zdjęć wartych ocalenia od zapomnienia”.

„Z przyjemnością zabieramy w podróż, podczas której, mamy nadzieję, nie raz zakręci się łezka w oku” – mówi Barbara Pijanowska-Kuras, rzecznik PLL LOT. „Z kilkuset tysięcy negatywów, jakie znajdują się w naszym archiwum, wyselekcjonowaliśmy te, które przypomną naszym pasażerom niezwykłą historię polskiego lotnictwa z lekkim przymrużeniem oka. Mamy nadzieję, że wystawa obudzi same miłe wspomnienia” – dodaje Pijanowska Kuras.

Koncert Rolling Stones w Warszawie w 1967 roku, wysiadająca z samolotu szwedzka „św. Łucja”, polskie stewardesy na tle egipskich piramid – to tylko niektóre ze scen uchwyconych na historycznych zdjęciach LOT-u. Wśród postaci uwiecznionych na fotografiach znalazły się również gwiazdy podróżujące samolotami polskiego przewoźnika, jak Roman Polański, Anna German, Jan Englert, Ignacy Mościcki, Juliette Gréco czy Lucélia Santos. Partnerem wystawy jest magazyn National Geographic Polska.

Wystawę można oglądać do 16 maja na lotnisku w Jasionce. Wystawa była już pokazywana w Krakowie i Wrocławiu, odwiedzi również Galerię Przymorze w Gdańsku (19 maja – 1 czerwca). Wstęp na wystawy jest bezpłatny.

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama