Zdjęcie: Mały Uniwersytet Rzeszowski
Reklama

Pierwszy rok ma liczyć 120 małych studentów w wieku 6-12 lat, którzy poprzez zabawę mają zdobywać wiedzę i otwierać swoje umysły na świat. W październiku na Uniwersytecie Rzeszowskim rusza Dziecięcy Uniwersytet Techniczny.

Od 2009 roku dzieci z całego Podkarpacia wiedzę z  zakresu nauk ścisłych mogą zdobywać na zajęciach prowadzonych w ramach Politechniki Dziecięcej. Ten edukacyjny program jest realizowany przez Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza i Politechnikę Rzeszowską. Zajęcia z roku na rok cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem małych studentów.

W miniony piątek Fundacja poszerzyła swoją naukową działalność o Dziecięcy Uniwersytet Techniczny, w ramach którego zajęcia będą prowadzone na Uniwersytecie Rzeszowskim.
Z ramienia Fundacji umowę o współpracy podpisał prezes Marek Darecki, natomiast UR reprezentował, prorektor ds. studenckich i kształcenia, prof.  Wojciech Walat.

Sygnatariusze umowy za cel wspólnych działań stawiają sobie zwiększenie popularności nauk ścisłych wśród dzieci i młodzieży oraz zachęcanie młodych ludzi do wybierania takich kierunków na swojej ścieżce edukacyjnej.

– W imieniu społeczności Uniwersytetu Rzeszowskiego z ogromną radością i optymizmem przyjmuję Dziecięcy Uniwersytet Techniczny w poczet instytucji promujących uczenie się dyscyplin technicznych już przez najmłodszych. Mam nadzieję, że dzięki temu pojawią się w przyszłości wielcy inżynierowie naszego środowiska uniwersyteckiego i Doliny Lotniczej – mówił Wojciech Walat.

Zdjęcie: Uniwersytet Rzeszowski

– Przyjmujemy z wielką nadzieją wizję bliskiej współpracy na linii: nauka – przemysł, zaprezentowaną przez władze Uniwersytetu Rzeszowskiego. Cieszy nas również pełne zrozumienie wagi pracy z dziećmi i młodzieżą. Fundacja wraz UR zadbają o to, aby pomóc młodym ludziom lepiej przygotować się do wyzwań wynikających z IV rewolucji technologicznej, która do nas dociera w tak szybkim tempie – powiedział Marek Darecki.

Na Dziecięcy Uniwersytet Techniczny będzie można zapisać dzieci w wieku 6-12 lat. Pierwszy semestr rozpocznie się już w październiku 2018 roku. Na początek w planach jest przyjęcie 120 dzieci. Zakres merytoryczny zajęć Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego będzie tożsamy z zajęciami prowadzonymi przez Fundację do tej pory pod nazwą „Politechnika Dziecięca”.

Mali studenci będą zdobywać wiedzę poprzez zabawę i przystępną dla nich formę przekazywania informacji, która ma ich zmotywować do dalszego odkrywania świata.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama