Na rzeszowskim osiedlu Zalesie powstało Podkarpackie Centrum Innowacyjno-Badawcze Środowiska Uniwersytetu Rzeszowskiego. To kolejna inwestycja wybudowana za unijne pieniądze. Kosztowała 34 mln zł.

[Not a valid template]

 

Podkarpackie Centrum Innowacyjno-Badawcze Środowiska powstało przy ulicy Zelwerowicza. Jest elementem pomocy dydaktycznej i naukowo-badawczej w zakresie nauk przyrodniczych dla wydziału Biologiczno-Rolniczego UR. Centrum zostało wyposażone w najwyższej klasy sprzęt i aparaturę laboratoryjną. Może prowadzić badania naukowe w zakresie monitoringu środowiska.

Budowa obiektu o powierzchni użytkowej ok. 4 tys. m kw. trwała 18 miesięcy. Znajdują się tam m.in. sale wykładowe, ćwiczeniowe i cztery laboratoria: chemia gleby, biologia gleby, fizyka gleby i mikrobiologia. Zainwestowana w nie aparatura badawcza kosztowała 12 mln zł.

– Laboratoria, które dziś otwieramy są przyszłością dla całego regionu i dają szerokie możliwości badania środowiska pod kątem jego zdrowotności – wyjaśniał prof. Czesław Puchalski, prorektor ds. rozwoju Uniwersytetu Rzeszowskiego. – Chodzi o badanie środowiska we wszystkich jego aspektach, środowiska glebowego, wodnego i powietrznego. Podkarpacie posiada charakter regionu turystycznego i laboratoria będą pracowały w tym obszarze.

Prof. Puchalski dodaje, że laboratoria są wielką szansą dla studentów, bo dzięki sprzętowi, jaki w nich się znajduje, będą mieli możliwość nauczenia się nowych metod analizy środowiska. – Mają możliwość pracy na bardzo nowoczesnym sprzęcie, w zasadzie unikalnym w skali kraju. Dzięki temu staną się wyśmienitymi fachowcami, którzy w przyszłości bez problemu znajda swoje miejsce na rynku pracy – przekonywał prof. Puchalski.

W centrum studenci będą mieli m.in. do dyspozycji zestaw mikroskopów w szczególności mikroskop skaningowy z przystawką EDS i katodoluminescencją, który umożliwia oglądanie i badanie materiału w dużych powiększeniach.

W ramach projektu Uniwersytet Rzeszowski będzie współpracował z podmiotami gospodarczymi, głównie z sektora nowoczesnego rolnictwa, zajmującego się produkcją zdrowej żywności i rolnictwem ekologicznym.

– Mamy już podpisane umowy z konkretnymi firmami, np. z firmą Tauron w zakresie   energetyki odnawialnej oraz z firmą D.A.Glass, która się specjalizuje w produkcji szkła i chce wyjść na rynek z nowym produktem. Nasze laboratoria podejmują się tu współpracy pod względem testowania, a to się przekłada na konkretne i duże pieniądze, które zasilą laboratoria – dodał prof. Puchalski.

Kampus Zalesie obecnie posiada: sześć centrów badawczych – Centrum Transferu Technologii i Badań Podstawowych, Centrum Innowacji i Wdrożeń Technologii w Przemyśle Spożywczym, Centrum Przetwarzania Biomasy i Odpadów na Energię, Centrum Marketingu Produktów Spożywczych, Podkarpackie Centrum Innowacyjno-Badawcze Środowiska, Laboratorium Biotechnologii Roślin, Centrum Konferencyjno – Naukowe) i 40 laboratoriów.  Całkowita wartość tych projektów to 192 mln zł.

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama