Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News
Reklama

120 godzin języka polskiego przewiduje program lekcji dla obywatel Ukrainy. Organizuje je Uniwersytet Rzeszowski. Będą też szkolenia z poszukiwania pracy.

Jak informuje dr Małgorzata Kułakowska, dyrektor Centrum Polonijnego Uniwersytetu Rzeszowskiego, lekcje języka polskiego mają pomóc Ukraińcom, którzy uciekli przed wojną, w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości. 

– Często nie znają języka i realiów życia w Polsce – urzędów i instytucji publicznych, nie orientują się w zasadach poszukiwania pracy i legalnego zatrudnienia, nie mają też podstawowej wiedzy o kulturze i innych aspektach życia w Polsce – mówi dr Kułakowska. 

UR przygotował projekt „Umiejętności – Język – Kultura. Innowacje w diagnozie i  kształceniu kompetencji dorosłych obywateli Ukrainy”. Będą oni mogli uczestniczyć w lekcjach języka polskiego (120 godzin), które umożliwią swobodną komunikację. 

Uniwersytet przeprowadzi także szkolenia z zakresu działalności instytucji w Polsce, podstaw poszukiwania pracy, podejmowania legalnej pracy, wiedzy o naszym kraju, aspektów finansowych oraz transportu i komunikacji.

Uczestnicy szkoleń będą mogli skorzystać także z darmowych porad prawnych oraz wsparcia psychologicznego. Cały projekt jest finansowy z unijnego programu „Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020”. 

Bliższe informacje o lekcjach języka polskiego i szkoleniach można znaleźć na stronie internetowej podyplomowe.ur.edu.pl oraz w Dziale Kształcenia Podyplomowego UR. Można też dzwonić pod numery telefonów: 17 872 12 78, 17 872 11 14.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama