Uniwersytet Rzeszowski świętował 20. urodziny. 2 mln zł od ministra Czarnka [FOTO]

0

– Zdaliśmy ten trudny egzamin – mówił w czwartek prof. Sylwester Czopek, rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego, podczas 20. urodzin uczelni. Na jubileuszu pojawił się minister nauki Przemysław Czarnek. Przywiózł bon na prawie 2 mln zł. 

 

20. urodziny Uniwersytet Rzeszowski obchodził w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie. To miejsce symboliczne. To właśnie w filharmonii 11 października 2001 roku odbyła się pierwsza inauguracja roku akademickiego UR. Uniwersytet formalnie powstał 1 września 2001 roku w wyniku połączenia Wyższej Szkoły Pedagogicznej, filii Uniwersytetu Marie Curie-Skłodowskiej i Zamiejscowego Wydziału Akademii Rolniczej w Krakowie. 

Na 20. urodzinach Uniwersytetu Rzeszowskiego pojawili się rektorzy wszystkich polskich uniwersytetów, a także były rektor UR prof. Aleksander Bobko, prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek oraz wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, wicemarszałek podkarpacki Piotr Pilch, parlamentarzyści (m.in. Kazimierz Gołojuch z PiS i Paweł Kowal z Koalicji Obywatelskiej), europoseł PiS i były marszałek Bogdan Rzońca, przewodniczący Rady Miasta Andrzej Dec.

Na jubileuszu pojawił się także Kazimierz Górny, biskup senior diecezji rzeszowskiej. Do Rzeszowa przyjechał również Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki. Czarnek usiadł obok prezydenta Konrada Fijołka i wojewody Ewy Leniart. Urodziny rozpoczęły się od koncertu w wykonaniu chóru i orkiestry symfonicznej UR. Uczestnikom urodzin pokazano film z 20 lat UR, który powstał w dużej mierze w oparciu o archiwa TVP Rzeszów.

Były oczywiście przemówienia. Prof. Sylwester Czopek, piąty rektor w 20-letniej historii UR, przypominał orszak rektorski, który w 2001 roku przeszedł ulicami miasta po mszy świętej. – Rzeszów stał się miastem uniwersyteckim. 20 lat działalności wypełniał wielki wysiłek wszystkich, którzy nie wahali się wziąć odpowiedzialności za młodą uczelnię, a wyzwań w kolejnych latach, jak pokazała rzeczywistość, nie brakowało – mówił prof. Czopek.

W rodzinie polskich uniwersytetów

Rektor UR w dalszej części mówił, że pierwsze 20 lat uczelni upłynęło pod znakiem rozwoju infrastruktury, nowoczesnych przestrzeni dla badań, działalności naukowej, artystycznej i sportowej. – Osiągamy coraz lepsze efekty naukowe. W ciągu 20 lat osiągnęliśmy poziom 18 uprawnień doktorskich i sześciu habilitacyjnych – wyliczał prof. Czopek. Przez 20 lat mury uczelni opuściło ponad 100 tys. absolwentów, UR kształci obecni na 58 kierunkach.  

Prof. Sylwester Czopek mówił, że Uniwersytet Rzeszowski ma duże znaczenie dla Rzeszowa i całego regionu. Chlubą uczelni w ostatnich latach jest uruchomienie kierunku lekarskiego. Kilka dni temu pierwszych 96 absolwentów otrzymało promocje, UR uplasował się na 10. miejscu w Polsce w egzaminach lekarskich z wynikiem 161,31. – Gdyby Uniwersytetu nie było, to należałoby go czym prędzej powołać – mówi rektor Czopek.

Przypomniał słowa pierwszego rektora UR prof. Tadeusza Lulka, który po rocznej kadencji ocenił, że powołanie UR było pożyteczne, a uczelnia w tym czasie wykonała swoje zadania.  – Przez 20 minionych lat wykonaliśmy gigantyczny wysiłek, aby wejść do rodziny polskich uniwersytetów i móc wypełnić dążenia do prawdy przez zaawansowane badania oraz wykorzystywanie ich w dydaktyce – podkreślał prof. Sylwester Czopek. 

Przy tej okazji cytował słowa polskiego poety Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego: „Oto jest nasz dzień codzienny, nasze małe budowanie, trud uparty i niezmienny, nieustanne kształtowanie”. Rektor dziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania UR i jego rozwoju przez 20 lat. – Przez 20 lat zdaliśmy ten trudny egzamin – ocenił, ale dodał, że jeszcze jest wiele do zrobienia. 

Co jest przyszłością UR? 

W tym roku Senat UR uchwalił nową strategię uczelni na najbliższe 10 lat. Ma ona sprawić, że uniwersytet będzie „nowoczesną uczelnią, wierną tradycjom akademickim”, ma się rozwijać w badaniach, umiędzynarodawiać się, współpraca ma wychodzić poza mury uczelni, a ona sama ma być znana z doskonałej dydaktyki. Władze uczelni jej najbliższą przyszłość wiążą z dwoma ważnymi inwestycjami. 

– Szpital uniwersytecki – mówił rektor Czopek. Szpital ma powstać na bazie Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 w Rzeszowie, a potężny kampus ma być wybudowany w Rudnej Małej. Druga inwestycja to poszerzony kampus Kolegium Nauk Społecznych. Prof. Czopek chciałby, aby obie inwestycje zrealizowane jeszcze w czasie jego kadencji. – Być może przyda się łopata archeologa – mówił rektor, nawiązując do swojej specjalizacji.   

Na koniec stwierdził: „Trwajmy w swoich postanowieniach, bądźmy konsekwentni w swoich działaniach, otwarci na wszystkie wyzwania”. I życzył: – Radości ze swoich odkryć, osiągnięć i sukcesów dydaktycznych. Vivat Academia, vivant professores!

Po rektorze na scenę wszedł prof. Paweł Grata, prorektor Kolegium Nauk Humanistycznych UR. Zareklamował jubileuszowe kalendarium „20 lat minęło”, wydane z okazji urodzin uczelni. Kalendarium zawiera 1700 wydarzeń i 800 bohaterów, którzy przyczynili się do powstania i rozwoju UR. Wydawnictwo w tym tygodniu ujrzało światło dzienne. 

Tu się przyjeżdża z pieniędzmi

Następnie głos zabrał minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. – Obserwujemy ogromny rozwój Podkarpacia od kilkudziesięciu lat, zwłaszcza od 20 lat. Rozwój infrastrukturalny, przemysłowy, gospodarczy, turystyczny idzie równolegle z rozwojem nauki. 20 lat Uniwersytetu Rzeszowskiego to 20 lat wzmacniania polskiej nauki, polskiego szkolnictwa wyższej – mówił Czarnek.

Władzom UR gratulował rozwoju uczelni, mówił jak bardzo szkolnictwo wyższe zmieniło się w ciągu 20 lat. Na początku na uczelnie dzielono 400 mln zł, UR dostawał z tego tortu 3 mln zł. – Dzisiaj jesteśmy w zupełnie innej sytuacji. Rozwój polskiej nauki, szkolnictwa wyższego jest ogromny. Chcemy tego rozwoju jeszcze większego, na to stawiamy i stawiać będziemy nadal – obiecywał minister Czarnek.

Wspomniał o bardzo dobrych wynikach na egzaminach lekarskich absolwentów kierunku lekarskiego. – Ogromnie brakuje nam kadry lekarskiej – kilkudziesięciu tysięcy lekarzy. Musimy stawiać na szybki rozwój kierunku lekarskiego – stwierdził Przemysław Czarnek. Zapowiedział, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu będzie pierwsze czytanie projektu ustawy ułatwiającej tworzenie kierunków lekarskich na uniwersytetach niemedycznych.

Czarnek zapowiedział, że jest duża szansa, że jeszcze w tym roku zostaną zwiększone subwencje dla szkół wyższych. Na ostatnim posiedzeniu Rady Ministrów przyjęto projekt nowelizacji budżetu, który zakłada zwiększenie wydatków o blisko 80 mld zł. Na naukę i szkolnictwo wyższe ma być przeznaczony miliard złotych. Te zapowiedzi uczestnicy urodzin uniwersytetu przyjęli brawami. 

Przemysław Czarnek przyjechał do Rzeszowa z prezentem. – Na takie uroczystości przyjeżdża się z pieniędzmi – wyjaśnił. I wręczył rektorowi Sylwestrowi Czopkowi symboliczny czeka na prawie 2 mln zł. Pieniądze mają być przeznaczone na stanowisko badawcze zaawansowanych analiz biochemicznych Kolegium Nauk Przyrodniczych oraz terenową stację badawcza Instytutu Archeologii.  

Unikatowe miejsce do życia i pracy

Inni uczestnicy 20. urodzin UR mówili, że uniwersytet jest na fali wznoszącej, a to dlatego, że udało mu się zbudować wspólnotę. 

– Udało się tu zbudować szkołę wyższą, która po 20 latach może skutecznie konkurować z uniwersytetami o wielosetletniej tradycji. Uniwersytet Rzeszowski jest ważnym elementem całego środowiska akademickiego Rzeszowa. Stworzono tu unikatowe w skali kraju miejsce do życia i pracy – powiedział prof. Arkadiusz Mężyk, przewodniczący Konferencji Rektorów Uczelni Akademickich.

Prof. Bogumiła Kaniecka, przewodnicząca Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich, dodała, że UR z powodzeniem może się określać „uniwersytetem XXI wieku”. – Hołduje najważniejszym akademickim wartościom – dążeniu do prawdy, otwartości na wiedzę, naukę, nowe idee, chroni wolności, szanuje godności człowiek. UR przez 20 lat niemal potroił liczbę prowadzonych kierunków – zwróciła uwagę prof. Kaniecka. 

Z kolei Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa, powiedział, że utworzenie Uniwersytetu Rzeszowskiego było dowodem na dojrzałość elit intelektualnych, gospodarczych i administracyjnych. Fijołek wspomniał dużą rolę w tym zakresie poprzednich prezydentów miasta: Mieczysława Janowskiego, Andrzeja Szlachty i Tadeusza Ferenca. Prezydent dał do zrozumienia, że UR nie musi się martwić o chętnych na studia. 

– Rocznie oddajemy do użytku 3000 mieszkań. Przyciągamy kolejnych młodych ludzi – cieszy się prezydent Fijołek. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama