Reklama

W związku ze zbliżającą się kanonizacją bł. Jana Pawła II, pierwszego doktora honoris causa Uniwersytetu Rzeszowskiego, rektor uczelni prof. Aleksander Bobko zaprasza na organizowaną w dniach 28-29 marca 2014 r. konferencję naukową, poświęconą Karolowi Wojtyle.

Konferencja „Błogosławiony Jan Paweł II – pierwszy doktor honoris causa Uniwersytetu Rzeszowskiego” rozpocznie się 28 marca o godz. 8.00 mszą św. z homilią biskupa rzeszowskiego Jana Wątroby w kościele akademickim św. Jadwigi Królowej przy al. Rejtana w Rzeszowie.

– Inicjatywa zorganizowania w Uniwersytecie Rzeszowskim konferencji związana jest z wydarzeniem, jakie dokona się 27 kwietnia 2014 r., czyli z kanonizacją bł. Jana Pawła II. Kanonizacja papieża-Polaka to wydarzenie doniosłe dla Kościoła i dla naszej ojczyzny, wydarzenie o historycznym znaczeniu. Będzie to moment oczekiwany przez miliony ludzi na świecie i w Polsce od dnia pogrzebu papieskiego, kiedy to starożytnym zwyczajem dał się słyszeć vox populi „Subito Santo” – mówi rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. Aleksander Bobko.

W pierwszym dniu (piątek) obrady odbywać się będą od godz. 9.30 w budynku rektoratu UR przy al. Rejtana 16c. Rozpocznie je wystąpienie arcybiskupa metropolity lwowskiego Mieczysława Mokrzyckiego, wieloletniego współpracownika Ojca Świętego. Oprócz tego wygłoszonych zostanie 8 referatów ukazujących różnorakie aspekty działalności papieża-Polaka. Obradom towarzyszyć będzie otwarcie wystawy pt. „Błogosławiony Jan Paweł II w fotografiach Adama Bujaka” oraz występ młodzieży z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Iwkowej pt. „Szukam nauczyciela i mistrza”.

W sobotę, od godz. 9.00,  również w budynku rektoratu UR, rozpocznie się panel pt. „Szukajcie świętości w codziennym życiu”, w którym zaprezentowanych zostanie 6 wystąpień, poświęconych zarówno rozważeniom teoretycznym, jak i możliwościom realizacji postawy chrześcijańskiej w dzisiejszym świecie.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

– Podczas konferencji podkreślimy, że Jan Paweł II to człowiek uniwersytetu, wielu uniwersytetów. To człowiek nauki, cieszący się uznaniem i autorytetem naukowym i moralnym. Przesłanka bliższa to ta, iż Ojciec Święty jest nie tylko naszym pierwszym doktorem honoris causa, ale też honorowym obywatelem naszego miasta. Towarzyszył narodzinom naszej Alma Mater, pisząc w osobistym liście z okazji pierwszej inauguracji Uniwersytetu Rzeszowskiego: „Z radością dowiaduję się, że w tych dniach rozpoczyna swoją działalność naukową i dydaktyczną nowy polski uniwersytet – Uniwersytet Rzeszowski” – przypomina jeden z organizatorów ks. prof. Stanisław Nabywaniec.

Konferencja odbywać się będzie pod honorowym patronatem biskupa rzeszowskiego, bp. Kazimierza Górnego, biskupa seniora diecezji rzeszowskiej, wojewody podkarpackiego Małgorzaty Chomycz-Śmigielskiej, marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla, przewodniczącego sejmiku województwa podkarpackiego Wojciecha Buczaka, prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca i przewodniczącego Rady Miasta Rzeszowa Andrzeja Deca.

Szczegółowy program dostępny jest na stronach internetowych Uniwersytetu Rzeszowskiego: www.ur.edu.pl

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama