Zdjęcie: Sebastian Fiedorek / Rzeszów News
Reklama

Połowiczny sukces studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego. Będą mogli zdalnie zdawać egzaminy, ale tylko te w terminie „zerowym”. O ile będą. 

Od kilku dni studenci UR protestowali przeciwko przeprowadzaniu sesji w formie kontaktu bezpośredniego. Taką decyzję wydała dr hab. Sabina Grabowska, prof. UR, dziekan  Kolegium Nauk Społecznych. Studenci byli oburzeni, bo nauka na uniwersytecie w roku akademickim 2020/2021 odbywała się głównie zdalnie. Takich też chcieli egzaminów. 

W czwartek Uniwersytet Rzeszowski ugiął się pod falą krytyki, o czym poinformował Samorząd Studencki UR. 

„Po licznych rozmowach Samorządu z Władzami, została podjęta decyzja o zdalnym przeprowadzeniu wszystkich egzaminów w terminie zerowym. Do tzw. „zerówki” będzie mógł przystąpić każdy, ale ocena z niej zostanie wpisana dopiero po zaliczeniu zajęć, po których ten egzamin powinien wystąpić (tj. np. po zaliczeniu odpowiednich ćwiczeń)”. 

W czwartek prof. Sabina Grabowska zakomunikowała, że „zerówka” w formie zdalnej to efekt pisma Samorządu Studenckiego UR, który zwrócił się z takim wnioskiem. Dziekan Grabowska zgodziła się na zdalne „zerówki” przed rozpoczęciem sesji podstawowej, a ta rozpocznie się 14 czerwca i potrwa do 4 lipca.

„Pozostałe wytyczne dotyczące sesji letniej roku akademickiego 2020/2021 w Kolegium Nauk Społecznych Uniwersytetu Rzeszowskiego pozostają bez zmian” – dodała prof. Sabina Grabowska. 

Studenci mają jednak nadal wątpliwości. „Co w sytuacji, gdy prowadzący nie przewidują zerówek?”, „Czy informacja o zdalnych zerówkach dotyczy tylko Kolegium Nauk Społecznych czy pozostałe kolegia też będzie dotyczyła ta zasada?”, „Szkoda, że mało który wykładowca zgadza się na zerówki” – piszą w mediach społecznościowych studenci. 

– Po decyzji dziekan Kolegium Nauk Społecznych można się spodziewać, że decyzję w tej sprawie podejmą kolejni dziekani innych kolegiów – mówi dr Maciej Ulita, rzecznik Uniwersytetu Rzeszowskiego. 

I tak się już stało. W Kolegium Nauk Humanistycznych zaliczenia odbywać się będą zdalnie, egzaminy pisemne i praktyczne w formie bezpośredniej, egzaminy ustne mogą być zdalne po uzyskaniu zgody dziekana. Podobnie będzie w Kolegium Nauk Przyrodniczych.

Dr Marta Łuszczak, dziekan Kolegium Nauk Przyrodniczych, zagroziła studentom postępowaniami dyscyplinarnymi, jeżeli będą stosować „wymuszenia, manipulacje i niedozwolone czynności w celu otrzymania nienależnych korzyści” w trakcie sesji letniej.  

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama