Zdjęcie: Sebastian Fiedorek / Rzeszów News
Reklama

Specjalistyczny sprzęt do diagnostyki COVID-19 wypożyczy Uniwersytet Rzeszowski dla podkarpackiego sanepidu. To nie jedyna forma pomocy uczelni w walce z epidemią koronawirusa. 

Walkę z COVID-19 zdecydowało się wesprzeć Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Prof. dr hab. Sylwester Czopek, rektor UR, twierdzi, że uczelnia do tej walki przystąpiła na kilku frontach.

– Jesteśmy w stałym kontakcie ze sztabem kryzysowym w Urzędzie Wojewódzkim i szukamy możliwości wsparcia działań ograniczających pandemię – mówi prof. Sylwester Czopek.

Prof. dr hab. Artur Mazur, prorektor Kolegium Nauk Medycznych w UR, mówi, że dzięki 250 tys. zł z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego uczelnia kupi specjalistyczny sprzęt do diagnostyki COVID-19.

– Nie chcemy narażać członków społeczności akademickiej UR na niepotrzebne ryzyko. Sprzęt zostanie użyczony Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie, która będzie realizowała testy na obecność wirusa – zapowiada prorektor Mazur. 

Pracownicy i studenci wspierają

Podkarpacki sanepid wspierają również pracownicy Kolegium Nauk Medycznych UR. Prof. Izabela Zawlik i prof. Jacek Tabarkiewicz wypożyczą do Laboratorium Diagnostyki Medycznej WSSE sprzęt diagnostyczny, który wykorzystują w swoich laboratoriach. 

Na potrzeby sanepidu trafią: w pełni automatyczna stacja robocza do izolacji DNA/RNA, mikrowirówka, blok grzejno-chłodzący, termoblok, wytrząsarka i trzy pipety automatyczne.  – Mamy nadzieję, że ten rodzaj wsparcia przyczyni się do szybszego opanowania sytuacji i umożliwi oczekiwany powrót do normalności – dodaje prof. Artur Mazur.

Nie tylko władze i pracownicy UR wspierają walkę z koronawirusem. Sześciu studentów kierunku lekarskiego uczestniczy w procedurach diagnostycznych WSSE w Rzeszowie.  Specjaliści z Uniwersytetu Rzeszowskiego przypominają również o przestrzeganiu zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego i ograniczeń wprowadzonych przez rząd.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: