Zdjęcie: Pixabay

Prawie 10 mln zł otrzymał Uniwersytet Rzeszowski, by znaleźć sposób walkę z uzależnieniem od elektronicznych papierosów.

Uniwersytet Rzeszowski zajął pierwsze miejsce w konkursie ogłoszonym przez Agencję Badań Medycznych na niekomercyjne badania kliniczne w psychiatrii i neurologii. Do ogólnopolskiego konkursu złożono 27 wniosków o łącznej wartości ponad 220 mln zł. Do oceny dopuszczono 26 projektów, w tym UR. 

Dofinansowanie ostatecznie otrzymało 10 projektów, ten autorstwa badaczy Uniwersytetu Rzeszowski oceniono najwyżej. Naukowcy z UR mają pracować nad wykorzystaniem cytyzyny w leczeniu uzależnienia od elektronicznych papierosów. Projekt zrealizuje Zespół Badawczy z Zakładu Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej Instytutu Nauk Medycznych.  

Uzależnienie od e-papierosów bardzo szybko stało się jednym z największych wyzwań medycyny. Amerykańska Agencja Żywności i Leków twierdzi, że mamy już do czynienia z „epidemią”. Odsetek użytkowników e-papierosów wśród młodych Polaków jest już wyższy niż odsetek palaczy tradycyjnych papierosów. 

– Wielu pacjentów chce zaprzestać używania elektronicznych papierosów, ale aż 70 proc. z nich nie otrzymuje żadnej pomocy w tym zakresie – twierdzi prof. dr hab. n. med. Piotr Tutka, który stoi na czele projektu Uniwersytetu Rzeszowskiego. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Naukowcy z UR mają stworzyć innowacyjne badanie kliniczne, a w końcowym efekcie doprowadzić do opracowania po raz pierwszy na świecie leczenia farmakologicznego uzależnienia od e-papierosów oraz tzw. podwójnego uzależnienia – od elektronicznych i tradycyjnych papierosów.  

– Jeśli badanie zakończy się sukcesem, jego wyniki będą pierwszymi na świecie naukowymi dowodami, na podstawie których może zostać zarejestrowany pierwszy lek pomagający osobom uzależnionym od elektronicznych papierosów. Od strony naukowej będzie to innowacja i przełom na skalę światową – ocenia prof. Tutka. 

Zdjęcie: Uniwersytet Rzeszowski

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama