Uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego na Politechnice Rzeszowskiej [FOTO]

0
Reklama

– Z przeszłości należy czerpać naukę, ale należy żyć i funkcjonować w „tu i teraz” – mówił w piątek podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego prof. Tadeusz Markowski, rektor Politechniki Rzeszowskiej.

 

 

Społeczność akademicka Politechniki Rzeszowskiej uroczyście rozpoczęła nowy rok akademicki 2019/2020. Po raz pierwszy w mury uczelni wkroczyło ponad 3,9 tys. studentów – o 130 więcej niż w ub. r. – z 8,5 tys. chętnych, którzy brali udział w rekrutacji. 

Wśród nowych kierunków największą popularnością cieszyło się „Zarządzanie w sporcie” – ponad trzy osoby na jedno miejsce. W nowym roku akademickim pracę rozpoczęło 800 naukowców-dydaktyków. 

Utrata statusu uniwersytetu technicznego

Politechnika Rzeszowska, podobnie jak wcześniej Uniwersytet Rzeszowski, po raz pierwszy rozpoczęła rok akademicki po pełnym wdrożeniu tzw. Ustawy 2.0 Jarosława Gowina, ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Dla PRz te zmiany były dotkliwe.

Największą stratą dla politechniki, po wprowadzeniu częściowo Ustawy 2.0, była utrata statusu uniwersytetu technicznego. PRz uzyskała go w 2016 roku po 6-letnich staraniach i straciła zaledwie po dwóch latach. 

Prof. Tadeusz Markowski, rektor Politechniki Rzeszowskiej, tę sytuację wówczas komentował znaną sentencją: “Jeśli odnosisz sukcesy, zyskujesz fałszywych przyjaciół i prawdziwych wrogów. Odnoś sukcesy, mimo wszystko. To, co budujesz latami, może runąć w ciągu jednej nocy. Buduj, mimo wszystko”. 

Nowi dziekani na uczelni 

Nowa rzeczywistość, choć pozbawiła politechnikę statusu uczelni technicznej, to jednak nie wymagała od niej tak daleko idących zmian strukturalnych, jak to miało miejsce na Uniwersytecie Rzeszowskim. Prof. Tadeusz Markowski zdecydował się tylko na wymianę dziekanów.

I tak od 1 października nowym dziekanem: Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury został prof. Marek Gosztyła, który zastąpił prof. Piotra Koszelnika, Wydziału Zarządzania – prof.  Marcin Jurgilewicz, który zastąpił prof. Stanisława Gędka, Wydziału  Elektrotechniki i Informatyki – prof. Mariusz Korkosz, zastępując na stanowisku prof. Kazimierza Buczka, Wydziału Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa – prof. Aleksander Mazurek, który zastąpił prof. Jarosława Sępa.

Prof. Iwonę Włoch zastąpiła prof. Beata Rzepka na Wydziale Matematyki i Fizyki Stosowanej, prof. Andrzej Trytek zastąpił prof. Aleksandra Mazurka na Wydziale Mechaniczno-Technologicznym. Jedyny dziekan, który się nie zmienił to prof. Dorota Antos, która dalej pełni swoją funkcję na Wydziale Chemicznym. 

Niezmierne trudne trzy lata

Prof. Markowski w swoim przemówieniu podczas piątkowej inauguracji zwrócił uwagę, że wielkimi krokami zbliża się 70. rocznica utworzenia uczelni, która jako politechnika funkcjonuje od 45 lat.

– Ten fakt z pewnością pozwoli na spojrzenie wstecz, na to co się zmieniło od roku 1951 do chwili obecnej. Z przeszłości należy czerpać naukę, ale należy żyć i funkcjonować w „tu i teraz”. Przyszłość można planować, ale nawet jutro jest trudne do zdefiniowania – mówił prof. Markowski.

Rektor odwołał się także do nowej rzeczywistości, w której rozpoczęła Politechnika Rzeszowska kolejny rok akademicki. Określił ją jako “okres szczególny”, w którym wcielane w życie jest nowe prawo akademickie. – Minione trzy lata pokazały, że był to dla władz wszystkich uczelni państwowych okres niezmiernie trudny – mówił prof. Tadeusz Markowski.  

– Jako uczelnia mamy potencjał i mamy możliwości, by kształtować przyszłość. O przyszłości decyduje wiele czynników, z których kilka należy uznać za najważniejsze – dodawał. 

Za rok nowy rektor politechniki 

Rektor PRz w pewnym sensie pożegnał się także ze społecznością akademicką. – Za rok na podobnej uroczystości będzie w tej auli przemawiała inna osoba piastująca tę funkcję i będzie się musiała zmierzyć z rzeczywistością w „tu i teraz” oraz z prognozowaniem przyszłości – mówił prof. Tadeusz Markowski. 

Przewidywania rektora wiążą się z wyborami nowych władz, które w tym roku akademickim odbędą się na wszystkich polskich państwowych uczelniach. 

Prof. Markowski pochwalił się także, że w minionym roku akademickim Ośrodek Kształcenia Lotniczego PRz wyszkolił 40 pilotów. – To absolutny rekord! – mówił dumny rektor politechniki. 

Na koniec prof. Markowski zapewnił, że postara się, aby Politechnika Rzeszowska płynnie wkroczyła w nową rzeczywistość, a jego następcy odziedziczyli po nim “w pełni uformowaną szkołę według nowej ustawy”.  – Tego życzę wszystkim pracownikom i studentom naszej Alma Mater – powiedział na koniec rektor PRz. 

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: