– Musimy myśleć o przyszłości – powiedział podczas uroczystości w Rzeszowie 223 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego.

[Not a valid template]

 

Obchody rocznicowe w Rzeszowie rozpoczęły się mszą świętą w kościele farnym. Przewodniczył jej bp Edward Białogłowski. W uroczystościach wzięli udział marszałek Władysław Ortyl, Małgorzata Chomycz-Śmigielska, wojewoda podkarpacki, Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa oraz przewodniczący sejmiku województwa podkarpackiego Wojciech Buczak, a także parlamentarzyści, służby mundurowe, przedstawiciele organizacji rządowych, duchowieństwo i mieszkańcy województwa.

Po mszy pod przewodnictwem kompanii honorowej 21. Brygady Strzelców Podhalańskich uczestnicy uroczystości przemaszerowali na rynek, gdzie rozpoczęła się część patriotyczna rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Odczytano jej preambułę. W akompaniamencie Mazurka Dąbrowskiego wciągnięto na maszt flagę narodową.

Marszałek Władysław Ortyl w swoim przemówieniu odwołał się do idei, które przyświecały twórcom Konstytucji.

– Konstytucja 3 Maja jest ważnym wydarzeniem w naszej historii. Jej twórcy patrzyli daleko w przyszłość. Ich działania, ich przemyślenia były nacechowane troską o ojczyznę, troską o jej przyszłość. Dziś musimy pamiętać, aby nasze działania także miały takie cechy, aby nie myśleć w kategoriach – tu i teraz, musimy myśleć o przyszłości – powiedział marszałek.

Nawiązał także do niedawnej kanonizacji Jana Pawła II. – W tym roku został świętym. Jego świadectwo, jego działania, jego nauka i myśli, skierowane są do zwykłego obywatela, do działaczy samorządowych, do polityków. W jego naukach mamy do czynienia z wielką troską  o przyszłość. Wyciągając wnioski z jego nauki i z wydarzeń, których jesteśmy świadkami, musimy myśleć o przyszłości naszej ojczyzny z troską i przejęciem – dodał Władysław Ortyl.

Oficjalną część uroczystości zakończyła salwa honorowa i złożenie wieńców pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki.

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama