Zdjęcie: KSW nr 1 w Rzeszowie

Będzie to możliwe w najbliższą sobotę (21 maja) w Millenium Hall w Rzeszowie. 

Da Vinci, to maszyna złożona z czterech ramion oraz konsoli, przy której chirurg steruje ruchami robota. Trzy ramiona wyposażone są w specjalistyczne narzędzia chirurgiczne, czwarte ma wbudowaną kamerę endoskopową, generującą trójwymiarowy obraz HD. 

Operator widzi z dokładnością każdy milimetr operowanej tkanki. Po operacji pacjent ma minimalną ilość urazów, bardzo szybko wychodzi ze szpitala i wraca do zdrowia. Z wykorzystaniem da Vinci na świecie przeprowadza się obecnie ponad 170 typów zabiegów.

Da Vinci jest szczególnie cenny w onkologii, przede wszystkim w operacjach nowotworów prostaty, trzonu macicy, jelita grubego, ale także pęcherza moczowego czy raka nerek.

Jedyny taki robot na Podkarpaciu wykorzystywany jest w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie. W ciągu roku przeprowadzono 200 operacji urologicznych i ginekologicznych.

W sobotę w Millenium Hall w Rzeszowie o godz. 13:00 możliwości robota zaprezentują dr n. med. Paweł Wisz i dr hab. n. med. Tomasz Kluz, prof. UR. Opowiedzą o przewadze da Vinci nad tradycyjnymi technikami stosowanymi podczas operacji. Odpowiedzą też na pytanie, czy praca z da Vinci jest „jak lot rakietą kosmiczną”.

– Każdy chętny będzie miał unikalną okazję samodzielnie przeprowadzić wirtualną operację i zadać pytania specjalistom – zachęca Andrzej Sroka, rzecznik KSW nr 1 w Rzeszowie.

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama