Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Od 8 do 13 listopada będzie wstrzymane składanie wniosku o wydanie paszportu. W tym czasie nie odbierzesz też dokumentu.

Jak poinformował Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie, utrudnienia paszportowe mają związek z wejściem w życie nowej ustawy o dokumentach paszportowych i uruchomieniem Rejestru Dokumentów Paszportowych.

Od 8 listopada godz. 13:00 do 13 listopada br. oddziały paszportowe nie będą przyjmować wniosków o wydanie paszportu.

– W tym okresie nie będzie także możliwości odbioru dokumentów. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, organy paszportowe będą mogły wydawać wyłącznie paszporty tymczasowe – informuje Urząd Wojewódzki. 

Urzędnicy apelują, by wizyty w urzędzie planowano najpóźniej 8 listopada do godz. 13:00. Wznowienie przyjmowania wniosków i wydawania dokumentów nastąpi 14 listopada.  

Zmiany są związane z wdrożeniem Rejestru Dokumentów Paszportowych. Nie będziesz już wypełniać wniosku odręcznie – zostanie za ciebie uzupełniony elektronicznie przez urzędnika. Przy odbiorze potwierdzisz tylko swoje dane i złożysz e-podpis.

Jeżeli podasz swój numer telefonu komórkowego lub adres e-mail, zostaniesz powiadomiony o tym, że nowy paszport jest gotowy do odbioru. Przy odbiorze paszportu swoją tożsamość będzie można także potwierdzić na podstawie odcisku palca.

Dzięki nowym e-usługom sprawdzisz też  swoje dane w Rejestrze Dokumentów Paszportowych, czy paszport lub inny dokument paszportowy jest gotowy do odbioru, ważność paszportu lub innego dokumentu paszportowego.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Osoby, które złożyły wniosek o paszport za granicą, będą też mogły potwierdzić odbiór paszportu lub innego dokumentu paszportowego, który dostarczył kurier.

Zgłoś online utratę paszportu

Jeśli chcesz zgłosić utratę lub uszkodzenia paszportu albo innego dokumentu paszportowego, możesz to zrobić online w trzech prostych krokach:

– zweryfikuj swoją tożsamość online. Możesz to zrobić za pomocą profilu zaufanego lub e-dowodu,

– wejdź na portal gov.pl w zakładkę „Usługi dla Obywatela”. Znajdź e-usługę „Zgłoś utratę lub uszkodzenie paszportu lub innego dokumentu paszportowego”,

– kliknij „Wyślij zgłoszenie” i potwierdź za pomocą e-podpisu, profilu zaufanego, e-dowodu lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama