Dziś, w sobotę, 13 września, ulicami stolicy Podkarpacia przejdzie szósta rzeszowska edycja Marszu Równości. Obok licznych atrakcji, szykują się utrudnienia w ruchu.
Równość, prawa człowieka i protest przeciwko przemocy – te hasła przyświecać będą uczestnikom VI Marszu Równości w Rzeszowie.
Utrudnienia w ruchu
– W sobotę, od godz. 14 do godz. 17, ulicami Rzeszowa przejdzie „Marsz Równości w Rzeszowie”. W związku z tym, na terenie miasta występować będą utrudnienia w ruchu – czytamy w komunikacie Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie.
Zbiórka uczestników rozpocznie się o 13:30 przy Moście Narutowicza, skąd o godz. 14 wyruszy pochód. Trasa prowadzić będzie przez ulice: Targową, al. Piłsudskiego, al. Cieplińskiego, ul. Lisa-Kuli, ul. Zamkową, al. Lubomirskich, ul. Szopena, ul. Kilara i ul. Słowackiego aż do Rynku, gdzie o godz. 17 nastąpi oficjalne zakończenie. Warto zaznaczyć, że uczestnicy będą poruszać się prawym pasem jezdni, co spowoduje utrudnienia w ruchu.

Postulaty marszu
Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłami równości, praw człowieka i sprzeciwu wobec przemocy na granicy z Białorusią. Organizatorzy podkreślają, że marsz jest legalnym zgromadzeniem, objętym patronatem honorowym Prezydenta Rzeszowa oraz minister ds. równości.
Wśród sześciu głównych postulatów znalazły się m.in.:
- wprowadzenie równości małżeńskiej, także z prawem do adopcji dzieci
- uproszczona i refundowana procedura uzgodnienia płci
- obowiązkowa edukacja seksualna i antydyskryminacyjna według standardów WHO
- penalizacja mowy nienawiści i przestępstw motywowanych uprzedzeniami
- wsparcie zdrowia psychicznego osób LGBTQIA+ i zakaz tzw. „terapii konwersyjnej”
Organizatorzy zwracają też uwagę na sytuację cudzoziemców na granicy z Białorusią, podkreślając, że pomoc humanitarna nie może być traktowana jak przestępstwo.
Afterparty
Po zakończeniu marszu organizatorzy zapraszają na oficjalne afterparty. Odbędzie się ono w Pubie Spółdzielczym przy ul. Aleksandra Fredry 4, o godz. 18:30. Na scenie wystąpią Ruskie Kotki, Hipstra i Be1s. Wstęp na wydarzenie jest otwarty dla wszystkich, a koszt biletu wynosi 20 zł.
(oprac. MK)
Czytaj więcej:
Czytasz Rzeszów News? Twoje wsparcie pozwoli nam działać sprawniej.



![Ponad 2000 pocisków artyleryjskich w Jasionce. Do akcji wkroczyli saperzy z Rzeszowa [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/niewybuchy-jasionka-218x150.jpg)
![Black Hawk nad Soliną. Kontrterroryści działali w trudnych bieszczadzkich warunkach [ZDJĘCIA, WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/blackhawk-bieszczady-218x150.jpg)


![Ogniste Mikołajki. Mieszkańcy rzucili się do walki z ogniem [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/hermanowa-pozar-mikolajki-07-e1765116382384-218x150.jpg)

![Nocna łuna nad Iwlą. Samochód osobowy zamienił się w kulę ognia [ZDJĘCIA] pożar samochodu](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/chyrowa-pozar-samochodu-08-218x150.jpg)


![W Rzeszowie otwarto wicekonsulat Ukrainy. To pierwsza taka placówka na Podkarpaciu [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/konsulat-ukraina-rzeszow-3-218x150.jpg)

![Prezydent Nawrocki: dzięki takim miejscom, jak hub logistyczny na Podkarpaciu, możliwa jest obrona Ukrainy [FILM & ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/001_Prezydent_Karol_Nawrocki_wizyta_port_Rzeszow_Jasionka_i_POLLOGHUB_20251202_MWB20055-218x150.webp)



![Rusza budowa nowego mostu na DW 877. Jak duże będą utrudnienia w ruchu? [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/most-dabrowiki-umwp2-218x150.jpg)

![Dostawczak w Jeziorze Solińskim. Internauci snują teorie – nikt nie trafił [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/11/polanczyk-dostawczy-w-wodzie-06-218x150.png)

















![Kończy się sezon turystyczny w Zamku w Łańcucie. Czeka tam wyjątkowa atrakcja [ZDJĘCIE]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/11/muzeum-zamek-lancut-storczyk-218x150.jpg)

![W Jasionce trwają targi Ekogala. Przewinęły się tysiące osób, jutro „VIP-y gotują” [ZDJĘCIA & PROGRAM]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/targi-ekogala-rzeszow-23-218x150.jpg)






