Zdjęcie: Gov.pl

Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zgłaszają się klienci, którzy otrzymali maila z linkiem do wniosku, który pozwoli podwyższyć świadczenie wychowawcze z 500 zł do 800 zł. – To oszustwo – ostrzega ZUS. 

– ZUS nie wysyła takich wiadomości z linkiem. Świadczenie od 2024 r. jest podnoszone automatycznie, bez udziału klienta – przypomina Wojciech Dyląg, rzecznik ZUS na Podkarpaciu. 

Maile od oszustów

Jak dodaje, do jednej z placówek ZUS zgłosili się klienci, którzy otrzymali maile z prośbą o uaktualnienie swoich danych do wypłaty 800 zł zamiast 500 zł. Do treści dołączony był link, w którym należało przełączyć się do formularza.

– Na szczęście, nasi klienci nie dali się nabrać na to oszustwo – twierdzi Dyląg. 

ZUS apeluje

ZUS apeluje do innych osób, które być może otrzymały taką wiadomość, by w żadnym przypadku nie odpowiadać na nią, ani tym bardziej nie otwierać zawartych w korespondencji załączników czy linków.

– Zazwyczaj taki mail ma na celu wyłudzenie naszych danych z formularza, zainfekowanie komputera lub uzyskanie dostępu do danych wrażliwych, które zapisane są w jego pamięci – informuje Wojciech Dyląg. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Wnioski na nowy okres świadczeniowy od 1 czerwca 

Rodzice z prawem do świadczenia na obecnie trwający okres świadczeniowy, czyli od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r., od stycznia br. mają je podniesione przez ZUS do 800 zł, bez jakiegokolwiek wniosku.

– Natomiast wnioski na nowy okres, od 1 czerwca 2024 r. do końca maja 2025 r., będzie można składać dopiero od 1 lutego – przypomina rzecznik.

Jak składać wnioski? 

Składanie wniosków odbywa się za pośrednictwem PUE, bankowości elektronicznej, portalu Emp@tia i aplikacji mZUS. Nie ma składania wniosku poprzez przesłany pocztą link, czy załącznik. 

W sytuacji, w której ktokolwiek z klientów ma wątpliwości co do nadawcy korespondencji, proszony jest o kontakt z najbliższą placówką Zakładu lub pod numerem: 22 560 16 00 lub adresem mailowym: cot@zus.pl.

(pol)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama