Zdjęcie: Pixabay

Dzwonią do mieszkańców Rzeszowa, podają się za pracowników wodociągów i umawiają się na odczyt wodomierza. Uwaga, to oszustwa. Sprawę bada policja.

W czwartek 25 lipca do jednej z mieszkanek Rzeszowa zadzwonił mężczyzna. Podał się za pracownika Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie. Twierdził, że zajmuje się odczytywaniem wodomierzy w domach i mieszkaniach. Z kobietą chciał się umówić na odczyt. Kobieta, na szczęście, nie dała się nabrać. Zapamiętała numer dzwoniącego i nazwisko, którym się przedstawił. Potem poszła to zgłosić do MPWiK.

– To oszustwo – mówi Roberta Nędza, prezes MPWiK. Pracownicy wodociągowej spółki sprawdzili wcześniej nazwisko mężczyzny, czy taka osoba u nich pracuje. Okazało się, że nie. Dla pewności skontaktowali się jeszcze z sąsiednimi wodociągami w Boguchwale, czy może tam pracuje osoba o takim nazwisku. To również zostało wykluczone. – Powiadomiliśmy policję – twierdzi prezes Nędza.

W piątek o grasujących oszustach powiadomili nas Czytelnicy. – Są osoby, które podszywają się pod „odczytywaczy” wodomierzy, dzwonią do mieszkańców Rzeszowa i umawiają się na odczyt wodomierza i mówią, że są z Wodociągów Rzeszowskich. Wodociągi na wodomierzach mają nakładki radiowe i pracownicy nie muszą wchodzić do mieszkań a odczytują wodomierze z ulicy – twierdzą Czytelnicy. 

– Podstępni przestępcy mogą wykorzystywać czas wakacyjny i sprawdzać, czy ktoś jest w domu lub dokonać kradzieży pod pozorem odczytu wodomierza – ostrzegają Czytelnicy.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

MPWiK już zapowiedziało, że o czwartkowym przypadku zostaną na najbliższych odprawach powiadomieni pracownicy, zajmujący się odczytem wodomierzy. – Każdy z nich ma legitymację ze zdjęciem, pieczątkę, podpis nadzoru, najczęściej mój. Każdy pracownik jest zobowiązany pokazać legitymację. Przypadki, gdy pracownicy wchodzą do mieszkań, by spisać wodomierz są jednak bardzo rzadkie – mówi Robert Nędza.

Aż 90 procent wodomierzy na terenie Rzeszowa jest wyposażonych w specjalne nakładki radiowe, dzięki czemu pracownicy wodociągów nie muszą wchodzić do mieszkań. Pracownicy MPWiK podejrzewają, że oszuści, którzy dzwonią do mieszkańców, chcą tak poprowadzić rozmowę, by się dowiedzieć, kiedy kogoś w mieszkaniu nie będzie i w tym czasie np. je okraść.

Zanim się wpuści pracownika wodociągów do mieszkania warto wcześniej sprawdzić, czy w ogóle taka osoba pracuje w MPWiK. Można dzwonić na numer: 17 85 09 600.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama