Zdjęcie: KMP Rzeszów

Na bazarach, w dużych sklepach, na przystankach i w autobusach komunikacji publicznej pojawią się rzeszowscy policjanci. Będą wyłapywać kieszonkowców, którzy nadchodzące święta Bożego Narodzenia zechcą wykorzystać do okradania ludzi.

Najbliższe dni to czas przedświątecznych zakupów. Centra handlowe, bazary, środki komunikacji publicznej zapełnią się kupującymi. Niestety, wśród nich pojawią się chętni na łatwy zarobek cudzym kosztem – złodzieje.

– Sprzyjają im tłok, pospiech, roztargnienie, przemęczenie – twierdzi Adam Szeląg, rzecznik rzeszowskiej policji.

Kieszonkowcy mogą pojawić się wszędzie tam, gdzie panuje duży ruch – to zatłoczone w okresie przedświątecznym centra handlowe, duże sklepy, bazary, autobusy, przystanki oraz dworce. To właśnie w tych miejscach, w których dochodzi do najczęstszych kradzieży kieszonkowych, pojawi się więcej rzeszowskich policjantów

Aby przestępcy nie zepsuli nam nadchodzących świąt warto pamiętać o kilku prostych zasadach. W walce ze złodziejami mogą pomóc policjantom rozwaga kupujących oraz zachowanie przez nas podstawowych zasad bezpieczeństwa. 

Jak pokrzyżować zamiary kieszonkowcom?

– torebki czy saszetki trzymajmy  zawsze przed sobą 

– pieniądze rozdzielajmy i umieszczajmy w różnych miejscach

– nie nośmy kart bankomatowych razem z nr PIN

– klucze do mieszkania nośmy w innym miejscu niż dokumenty z adresem – jeżeli złodziej zdobędzie

taki komplet może  okraść Twoje mieszkanie zanim zdążysz zareagować

– jeśli mamy przy sobie większą ilość pieniędzy unikajmy zatłoczonych autobusów

– nie trzymajmy portfela i dokumentów w tylnych kieszeniach spodni, zewnętrznych kieszeniach kurtek, w bocznych kieszeniach toreb

– płacąc za zakupiony towar nie pokazujmy całej zawartości portfela, najlepiej mieć wcześniej odliczoną kwotę pieniędzy

– podczas mierzenia garderoby, pakowania zakupów, płacenia w sklepie, nie odstawiajmy torebki na podłogę lub ladę – złodziejowi wystarczy nawet taki krótki moment

– zwracajmy uwagę na „sztuczny tłok”  w sklepie, autobusie czy w innym miejscu

– na ulicy unikajmy korzystania z wszelkich podejrzanych usług jak np. wróżenie, gry hazardowe, okazyjne możliwości zakupu itp.

Policjanci przestrzegają również przed pochopnym zawieraniem umów przez telefon. – Propozycje transakcji mogą dotyczyć dostaw energii, gazu czy usług telekomunikacyjnych. Mogą  także zawierać propozycji zakupu np. książek telefonicznych – dodaje Adam Szeląg.

Przed  zawarciem umowy  pamiętajmy:

– aby zawsze dokładnie rozpytajmy oferenta o dane, sprawdźmy, kto oferuje usługę oraz o sposób sfinalizowania umowy

– w przypadku oferty umowy na dostawę usług wyjaśnijmy jak wygląda kwestia rozwiązania umowy  z poprzednim dostawcą oraz  jaki jest  całkowity koszt transakcji

– zawsze dokładnie przeczytajmy warunki umowy, załączniki, regulaminy, tabele opłat

Pamiętajmy, że w przypadku zawarcia umowy na odległość lub poza siedzibą firmy każdy może do 14 dni odstąpić od umowy bez podania przyczyny. – Nie odbierajmy również żadnych przesyłek, jeśli ich nie zamawialiśmy – radzą policjanci.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama