Uzbrojony przestępca, tajemnicza paczka… Ćwiczenia kontrterrorystów [VIDEO, FOTO]

Jak obezwładnić uzbrojonego mężczyzny? Co zrobić z tajemniczą paczką? Jak się zachować, gdy autobus przejmują przestępcy? – to niektóre z założeń, jakie ćwiczyli policjanci z SPKP w Rzeszowie i żołnierze jednostki AGAT z Gliwic.

 

Zdjęcia i video: Zespół Prasowy KWP w Rzeszowie, Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji w Rzeszowie

– Wspólne ćwiczenia sprzyjają procesowi tworzenia strategii szkoleniowej w przyszłości – podkreśla Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie. 

W ubiegłym tygodniu, jeden z budynków w podrzeszowskiej Jasionce i skup złomu – stały się miejscami policyjnych ćwiczeń. Celem policjantów z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Rzeszowie oraz żołnierzy Jednostki Wojskowej AGAT było stworzenie warunków, możliwie jak najbardziej zbliżonych do realnych.

Pierwsze sceny rozegrały się na terenie jednej z firm w Jasionce, do której wszedł uzbrojony mężczyzna. Okazuje się, że nie był sam. Drugi z napastników miał wyznaczone zadanie. Pracownicy firmy są w budynku, część z nich ginie, kilka osób zostaje rannych. Na miejsce wysłano służby, które już wiedzą, że mają do czynienia z tzw. aktywnym strzelcem.

– Zadaniem policyjnych kontrterrorystów było w pierwszej kolejności obezwładnienie i zatrzymanie napastników ukrywających się w pomieszczeniach – wyjaśnia KWP Rzeszów. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Po zatrzymaniu rozpoczęła się ewakuacja osób z budynku. Kilkuosobową grupę pracowników bezpiecznie wyprowadzono na zewnątrz. Okazało się, że w jednym z pomieszczeń jest jeszcze nieznana paczka, której zawartość może stanowić zagrożenie. Do prześwietlenia paczki skierowany robot pirotechniczny.

Kolejnym elementem ćwiczeń było zatrzymanie dwóch niebezpiecznych przestępców w różnych miejscach, którzy uciekali samochodami.  

Scenariusz kolejnego dnia zakładał obezwładnienie i zatrzymania niebezpiecznego przestępcy, który uprowadził autobus wraz z pasażerami. Po ewakuacji, podobnie jak w pierwszym dniu szkolenia, w autobusie ujawniono niebezpieczny ładunek, który został zneutralizowany przez policyjnego pirotechnika.  

– Chociaż zdarzenia były tylko ćwiczeniami symulującymi realne wydarzenia, policjanci i żołnierze oraz pracownicy firmy podeszli do ćwiczeń bardzo poważnie. W ten sposób funkcjonariusze mogli przećwiczyć współdziałanie i usprawnienie procedur współdziałania służb w przypadku wystąpienia szczególnych sytuacji kryzysowych – informuje KWP. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama