– To ciekawa impreza. Promuje pisarza, promuje czytanie, przypomina, że książki mają sens, a nie tylko obrazki i klawiatura – mówili mieszkańcy Rzeszowa, którzy w sobotę wzięli udział w piątej edycji Narodowego Czytania.

W sobotnie popołudnie plac obok fontanny multimedialnej przy al. Lubomirskich stał się ostoją czytelnictwa, ponieważ to właśnie tam odbyła się rzeszowska odsłona V. Narodowego Czytania, której bohaterem został Henryk Sienkiewicz i jego powieść „Quo vadis”.

W stolicy Podkarpacia akcję rozpoczął  flash mob, polegający na tym, aby wspólnie przeczytać wybrany fragment książki.

Z takiej możliwości skorzystała całkiem spora grupa osób dosłownie w każdym wieku. Oczy najbardziej cieszył widok tych najmłodszych czytelników, chociażby dlatego, że krąży powszechna opinia o braku miłości do książek wśród młodego pokolenia.

Żołnierze na Narodowym Czytaniu

Wspólne czytanie fragmentu „Quo vadis” opisującego moment, w którym Ursus ratuję Ligię przywiązaną do tura, poprowadziła dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, Barbara Chmura. Była zachwycona z tak licznej i różnorodnej grupy czytelników. Wśród nich znaleźli się nawet pięknie ubrani „Podhalańczycy”.

– To miód na moje serce! Dziękuje serdecznie za wspólne czytanie – mówiła po zakończonym flash mobie dyrektorka.

Nie mniej entuzjastycznie do całej akcji podchodzili ci, którzy w sobotę pojawili się przy fontannie multimedialnej na V. Narodowym Czytaniu.

– To ciekawa impreza – mówił pan Tomasz, tuż po zakończonym flash mobie. – Promuje pisarza, promuje czytanie, przypomina, że książki mają sens, a nie tylko obrazki i klawiatura – dodawał.

W jego opinii odczytany fragment „Quo vadis” był wspaniałym wyborem. – Wszyscy czekaliśmy, aby  zobaczyć oczyma wyobraźni Liga, który mierzy się z potężnym turem – komentował zachwycony.

Książka na pierwszym miejscu

Wspólne czytanie można dalej było kontynuować w „Klubie Czytelnika”, czyli miejscu gdzie otrzymywało się wybrany fragment powieści, siadało wygodnie i czytało dla wszystkich jedną z najpiękniejszych książek Sienkiewicza.

Tam też spotkaliśmy 10-letnią Julię i jej mamę. To właśnie dziewczynka zainicjowała czytanie na głos w „Klubie..”

– Przyszłam tu, ponieważ bardzo lubię czytać – mówiła nam Julia. – W tamtym roku też brałam udział w Narodowym Czytaniu – chwaliła się dziewczynka, której ulubionymi książkami są te o tematyce przygodowej.

– Książka u nas w domu jest zdecydowanie na pierwszym miejscu. Od dziecka kochałam czytać  i staram się tę miłość przekazywać swoim dzieciom – mówiła pani Alina, mama Juli. – W bibliotece jesteśmy kilka razy w tygodniu. Po prostu bardziej kochamy książki niż telewizor – dodawała.

Oprócz czytelniczych rozrywek  na uczestników V. Narodowego Czytania czekały jeszcze inne atrakcje. W ramach „Przestrzeni młodego czytelnika” najmłodsi mogli skorzystać z gier, warsztatów plastycznych, zabaw sportowych, a także z malowania twarzy.

Na miłośników książek czekały również planszówki: „Śladami Stasia i Nel”, „Afrykańskie safari”, „Flirt z dziełami Henryka Sienkiewicza”.

Młodsi mogli porzucać również piłką do celu, przeciągać liny, skakać na piłkach, biegać w pudełkach oraz łowić rybki. Na nich czekał też tajemniczy kuferek, polowanie na dywanie… z trawy, kalambury, „połącz kropki” oraz  zabawy z wykorzystaniem chusty klanzy.

Kolejną atrakcją były „Warsztaty sleeveface”. Dzieci i dorośli mogli przebrać się za rzymianina i z okładkami wybranych książek zrobić sobie kreatywne i zabawne zdjęcie.

„Uwolnij Sienkiewicza”

A że cała akcja dotyczyła książek, to nie mogło zabraknąć punktu bookcrossingowego „Uwolnij Sienkiewicza”, gdzie można było wymienić się utworami pisarza.

Dla tych, którzy chcieli  zgłębić wiedzę o XIX-wiecznym nobliście, została przygotowana również „Wystawa o życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza”, prezentująca fakty biograficzne, podróże, które odbył pisarz i miejsca pokazane w powieściach oraz informacje o utworach Sienkiewicza i ich ekranizacjach, nagrodzie Nobla, a także ciekawostki i anegdoty dotyczące autora.

Narodowe Czytanie zakończył pokaz specjalny fontanny multimedialnej z udziałem aktorów „Folk dookoła świata” oraz „Walka Tytanów”.

JOANNA GOŚCIŃSKA

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama