Zdjęcie: materiały prasowe
Reklama

W niedzielę, 10 września, po raz kolejny z rzeszowską publicznością spotka się Tomasz Tomaszewski, jeden z najbardziej znanych i cenionych polskich fotografów.

Spotkanie z Tomaszem Tomaszewskim odbędzie się w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa (ul. 3 Maja 9, I piętro, o godz. 17:00) dokładnie rok i jeden dzień po ubiegłorocznej, ogólnopolskiej premierze wystawy „Świat jest tam, gdzie się zatrzymałeś” .

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Pretekstem do kolejnego spotkania z Tomaszewskim, będącego częścią projektu „Patrz!Szeroko – V Rzeszowski Weekend Fotografii”, jest wyjątkowa książka wydana pod anglojęzycznym tytułem „The world is where you stop”, która ukazała się w maju br. nakładem wydawnictwa „Blow up Press”.

„The World Is Where You Stop” to pierwsza próba podsumowania 50-letniej kariery Tomasza Tomaszewskiego, podczas której przemierzył świat we wszystkich możliwych kierunkach. Z każdej podróży Tomaszewski wracał nie tylko z bagażem nowych doświadczeń, ale przede wszystkim z rolkami filmów wypełnionymi kadrami pokazującymi bez ogródek kim jesteśmy, co sobie wzajemnie robimy i jakie to niesie ze sobą skutki.

Wydana z niezwykłą dbałością o każdy detal książka, którą zaprojektowała Aneta Kowalczyk, jest tym samym manifestem Tomasza Tomaszewskiego, jego komentarzem do otaczającej nas rzeczywistości.

Gdy patrzymy na czarno-białe zdjęcia z książki, uświadamiamy sobie, że największym złem na Ziemi jest sam człowiek, który swoimi działaniami i bezrefleksyjnością kieruje nas ku totalnej apokalipsie. Tę krytyczną próbę przyjrzenia się nam samym potęgują dwa portrety, które otwierają i zamykają publikację.

W książce wykorzystano zdjęcia wykonane na przestrzeni wielu lat, z których wiele nigdy nie było publikowanych. 

Fotografiom Tomasza Tomaszewskiego towarzyszą dwa eseje. Ten pierwszy, którego autorem jest wieloletni szef fotografii w magazynie „National Geographic” Kent Kobersteen, koncentruje się na znaczeniu i roli fotografii w odkrywaniu i pokazywaniu świata, nazywając Tomasza Tomaszewskiego „mistrzem humanistycznych aspektów fotografii”.

Drugi esej ma zupełnie inny charakter. Profesor Tadeusz Gadacz pisze w nim o źle, jego genezie, próbach zrozumienia, a także narzędziach, które mogłyby mu się przeciwstawić, okiełznać. Oba teksty doskonale uzupełniają zaprezentowany materiał fotograficzny, nadają mu nowe znaczenie i wynoszą na inny poziom.

Książka „The world is where you stop” została wydana w nakładzie 1500 egzemplarzy. Kosztuje 575 zł. Uczestnicy niedzielnego spotkania z Tomaszem Tomaszewskiego będą mogli ją kupić w promocyjnej cenie – 500 zł. Udział w spotkaniu z fotografem jest bezpłatny.

Tomasz Tomaszewski to wieloletni współpracownik międzynarodowej edycji magazynu „National Geographic” oraz główny konsultant jego polskiej edycji, twórca wielu książek autorskich. Posiada stopień naukowy doktora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików, agencji Visum Archive w Hamburgu oraz National Geographic Creative w Waszyngtonie.

oprac. (pol)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama