VII edycja Festiwalu „Piosenka w meloniku”. Zaśpiewa aż 42 wokalistów

42 wokalistów zaprezentuje się przed Robertem Janowskim, Mietkiem Szcześniakiem, Łukaszem Zagrobelnym i Jackiem Ściborem oraz rzeszowską publicznością podczas VII Festiwalu „Piosenka w meloniku”, który odbędzie się 10 lutego.

 

Do  VII Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Aktorskiej, Filmowej i Musicalowej „Piosenka w Meloniku” w tym roku zgłosiło się 106 wokalistów z 52 miast z całej Polski.
– Poznaliśmy finalistów, których wyłonili sami jurorzy przesłuchując uprzednio nadesłane nagrania – informuje Daniel Czarnota z Rzeszowskiego Domu Kultury, który jest organizatorem festiwalu.

Wśród finalistów znaleźli się wokaliści z m.in. Warszawy, Mielca, Tomaszowa Lubelskiego, Niepołomic, Płocka, Jarocina, Przemyśla, Puław czy Białegostoku.  Oczywiście, nie zabrakło też w zakwalifikowanej grupie osób z Rzeszowa.

Kategorie, w jakich odbywają się zmagania konkursowe wokalistów to: 13–15 lat – tu wystąpi dziesięciu wokalistów;  16–18 lat – osiemnastu wokalistów zaprezentuje swoje umiejętności oraz powyżej 19 lat – która liczy 14 wokalistów.

Festiwale jury tworzą: Robert Janowski – polski piosenkarz, kompozytor, poeta, aktor, dziennikarz radiowy i prezenter telewizyjny znany głownie z prowadzenia muzycznego programu „Jaka to melodia?”; Mieczysław Szcześniak – polski piosenkarz, kompozytor i autor tekstów; Jacek Ścibor – tenor, wykładowca akademicki Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Łukasz Zagrobleny – polski wokalista, od 2000 roku związany z Teatrem Muzycznym Roma.

Jury przyzna festiwalowe statuetki dla zdobywcy nagrody Grand Prix (wartości 2 tys. zł) oraz zdobywcom trzech miejsc w poszczególnych kategoriach wiekowych. – Festiwal co roku cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, ponieważ podczas dotychczasowych sześciu edycji wystąpiło ponad 500 wokalistów z blisko 100 polskich miast – mówi Czarnota.

– Zauważamy również, że coraz więcej osób pojawia się podczas Gali Finałowej i z przyjemnością ogląda zmagania wokalistów. Wynika to z coraz lepszej produkcji technicznej oraz coraz wyższego poziomu prezentacji scenicznych, łączących w sobie elementy śpiewu, aktorstwa i tańca – dodaje.

Festiwal „Piosenki w meloniku” na przestrzeni lat również ewoluował od momentu powstania. Pierwotnie był to festiwal podkarpacki, następnie miał on zasięg międzywojewódzki, a obecnie po raz pierwszy ma rangę ogólnopolską. Pierwsze dwie edycje festiwalu miały miejsce w Rzeszowskim Domu Kultury filia Biała, a od 2013 roku odbywa się on corocznie w budynku Wydziału Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego.

– Ostatnia zmiana dotyczy formuły festiwalu, który pierwotnie miał jeden etap, natomiast od ubiegłego roku formuła jest dwuetapowa i finał poprzedzają eliminacyjne przesłuchania, których dokonują sami jurorzy – wyjaśnia Daniel Czarnota.

Przez sześć lat istnienia festiwalu zmagania wokalistów oceniali m.in. Katarzyna Groniec, Renata Przemyk, Olga Bończyk, Dariusz Kordek, Magdalena Steczkowska, Robert Rozmus.
Tegoroczne zmagania finalistów „Piosenki w meloniku” będzie można zobaczyć już 10 lutego (piątek) o godz. 11:00 na scenie Wydziału Muzyki (ul. Dąbrowskiego 83).

Festiwalowi patronuje Rzeszów News.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama