Od czwartku VI Festiwal Przestrzeni Miejskiej: archizabawy, slajdowisko, koncerty…

Koncerty muzyki alternatywnej, warsztaty, spektakle, pokazy filmów, silent disco – to jedne z wielu atrakcji VI Festiwalu Przestrzeni Miejskiej w Rzeszowie, który w tym roku odbędzie się w dniach 1-3 czerwca.

 

VI Festiwal Przestrzeni Miejskiej tradycyjnie po brzegi będzie wypełniony atrakcjami, które tym razem będą odbywać się we wnętrzach i na dziedzińcu kamienicy przy al. Piłsudskiego 8-10.

Zaprojektuj swoją przestrzeń

1 czerwca od godz. 12:00 odbędą się warsztaty form użytkowych w betonie Lafarge, który jest dedykowany uczniom, studentom i architektom. Podczas szkolenia uczestnicy zostaną podzieleni na grupy wiekowe, w których będą projektować swoją przestrzeń miejską. Każda z grup otrzyma zadanie pobudzające kreatywność i pomagające znaleźć temat przewodni wybranego miejsca, a następnie będzie wypełniać przestrzeń architektonicznie.

Na zakończenie zajęć mieszkańcy Rzeszowa i festiwalowi goście będą mogli podziwiać makiety i budowle stworzone przez uczestników.

Dla dzieci, które wolą bardziej dynamiczne formy, organizatorzy przygotowali gry terenowe, np. zbieranie „złotych” sztabek wykonanych z betonu, domino z betonowych płytek i układanie wieży Jenga z betonowych klocków.

W tym dniu o godz. 19:00 odbędzie się również slajdowisko, a o 22:00 będzie można pograć w gry planszowe.

ArchiCzwartek

Czwartkowe popołudnie od 15:00 wypełnią również prezentacje najnowszych trendów aranżacji przestrzeni biurowych –  „Przestrzeń miejska inspiracją dla współczesnego biura”. To propozycja projektantów i designerów Grupy Nowy Styl, którzy przedstawią najnowsze trendy w aranżacji przestrzeni biurowych, nowatorskie koncepcje oraz dynamikę zmian w tym obszarze.

Natomiast o 16:00 rozpocznie się ArchiCzwartek, w ramach, którego będzie się można spotkać  z architektami Oskarem Grąbczewskim oraz Tomaszem Koniorem.

W tym dniu muzycznymi gwiazdami będą Salk – zespół stworzony przez trzech muzyków i poetę, który powstał pod koniec 2015 roku w Krakowie. Ich twórczość to balans na pograniczu alternatywnego rocka, folku, elektroniki i ambientu. Doskonale słyszalne jest to w utworze „Matronika”, gdzie lekko dziewczęcy wokal Marceli Rybskiej miesza się z ambientowym tłem i nieśpieszną, usypiającą melodią, która z czasem nabiera mocy i przeistacza się w ścianę dźwięku.

Na scenie pojawi się również islandzka wokalistka Kría. Muzyczny rdzeń jej twórczości stanowi dark electronic, a oplatają go elementy ambient i synthwave. Artystka zadebiutowała 3 sierpnia 2015 roku albumem EP zatytułowanym „Low Hype”, do którego samodzielnie napisała wszystkie teksty.

„Hong Kong”

W drugi dzień Festiwalu Przestrzeni Miejskiej na rzeszowian czekają od godz. 12:00 archizabawy, czyli otwarte zajęcia architektoniczne dla dzieci „Hong Kong”. Podczas tych warsztatów dzieci w kreatywny sposób będą uczyły się jak aranżować przestrzeń, stworzą makiety i modele architektoniczne. W planach jest również szkolenie z tworzenia graffiti, które poprowadzi znany rzeszowski muralowiec – Arkadiusz Andrejkow.

Samoróbka – budowanie instrumentów to z kolei twórcze zajęcia, podczas których powstaną instrumenty. Samoróbka będzie trwać  dwa dni – 1 i 2 czerwca. W sobotę, 3 czerwca, dzieci wraz z instruktorami zagrają wyjątkowy koncert na własnoręcznie wykonanych instrumentach.

O godz. 17:00 odbędzie się wykład plenerowy połączony ze spacerem, organizowany przez Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków Urzędu Miasta Rzeszowa. Tematem będzie architektura przedwojennego modernizmu jako zapis aspiracji rzeszowian końca lat 30. XX w. do bycia mieszkańcami nowoczesnego, prężnie rozwijającego się ośrodka przemysłowego.

Spotkanie rozpocznie się przed budynkiem Estrady Rzeszowskiej przy ul. Jagiellońskiej 24. Zapisy na spacer przyjmowane są pod adresem promocja@estrada.rzeszow.pl do 22 maja.

Loopowanie dźwięków

Dla miłośników również o godz. 17:00 odbędzie się spotkanie z Konradem Janczurą, autorem książki „Przemytnicy”, wydanej przez Korporację Ha!art. Będzie to ogólnopolska premiera debiutu prozatorskiego autora.

„Przemytnicy” to thriller – opowieść o dwóch chłopakach z małej wsi koło Lubaczowa, którzy stawiają pierwsze kroki w zawodzie przemytnika. W bagażniku granatowego passata wożą przez ukraińską granicę papierosy Prima, wódkę Chlibnyj Dar, cukierki, chałwę i ketchup. Sensej, lokalny rekin biznesu, próbuje wciągnąć swoich podopiecznych na wyższy poziom. W grę wchodzi tajemnicza przesyłka od Eda z Przemyśla…

W tym dniu dla rzeszowskiej publiczności zgrają Gypsy and The Acid Queen. Grypsy to pseudonim  Kuby Jaworskiego, wokalisty, multinstrumentalisty i song writer z Krakowa. Gypsy wydał właśnie swój debiutancki album o zaskakującym tytule „Gypsy and the Acid Queen”.

Gypsy w swojej twórczości wykorzystuje technikę loopowania dźwięków, gitary, instrumentów elektronicznych i wokalu, sam tworzy brzmienie całego zespołu, wprowadzając słuchaczy w hipnotyczny trans.

Kolejną gwiazdą będzie zespół Pustki. Nazwa grupy wzięła się od przydomowej komórki, w której rozpoczęli swoją przygodę z dźwiękami. Ich muzyka to połączenie postrocka i avanpopu.

Najlepsze reklamy na świecie

Podczas piątkowego wieczoru usłyszymy również Łąki Łan znanych z niesamowicie energetycznych koncertów, którzy wypracowali sobie swoje niepowtarzalne, słowiańsko – międzygalaktyczne brzmienie cały czas ewoluując i zaskakując. W ich twórczości bardzo istotne są teksty, pisane przez Paprodziada, które wymagają od słuchacza odszyfrowania zawartych w nich treści.

Po koncertach odbędzie się prezentacja Amerykańskich Filmów Reklamowych 2016. Ten niezwykły przegląd najlepszych światowych reklam telewizyjnych włączonych do zbiorów Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku (MoMA), organizowany przez Stowarzyszenie Niezależnych Producentów Reklamowych USA (AICP) będzie można zobaczyć w Rzeszowie w ramach projekcji pofestiwalowej Euroshorts.

W ostatni dzień festiwalu zobaczymy spektakl tańca współczesnego „Nie rób scen (o mężczyznach)”, który jest interdyscyplinarną propozycją Stowarzyszenia Artystycznego PoruszaMY. Jak mówi autorka Katarzyna Myrda, spektakl „Nie rób scen (o mężczyznach)” jest podróżą: z jednej strony bardzo przyziemną, z drugiej pełną abstrakcji. Poprzez dialog bohaterek jest opowieścią subiektywną, równocześnie sprawiającą, że można przeglądnąć się w jej lustrze. Ze względu na inspirację autorki m.in. obrazami Piotra Worońca Jr, ukazuje interdyscyplinarne podejście do sztuki, łącząc malarstwo abstrakcyjne z ruchem, słowem oraz gestem.

Spektakl jest przeznaczony dla widzów od 16 roku życia. Rozpocznie się o godz. 17:00.

Koncerty i silent disco

W sobotni wieczór zagrają dla rzeszowskiej publiczności Buslav – multiinstrumentalista, kompozytor i autor tekstów o wyjątkowej wrażliwości, jeden z najgłośniejszych debiutów zeszłego roku, nominowanym do nagrody Fryderyka. Jego utwory to niezwykła, przepełniona emocjami mieszanka muzyki elektronicznej i popu.

Sonar to  zespół powoli staje się głosem swojego pokolenia. Na scenie zobaczymy również duet XXANAXX, czyli Klaudię Szafrańską i Michała Wu. Nazwa zespołu nawiązuje do jednego ze środków uspokajających. Jak podkreślają muzycy – absolutnie celowo i z premedytacją. Grają muzykę elektroniczną.

Natomiast Urbanski, czyli Wojtek Urbański to producent muzyczny, sound designer, czarodziej dźwięku. Współtwórca projektu RYSY, kompozytor i koproducent utworów zespołu.
Debiutował w 2007 roku w niemieckiej wytwórni Compost Records. Przez wiele lat komponował muzykę do animacji, spektakli, reklam i pokazów mody. Jako kompozytor muzyki teatralnej współpracował m.in. z reżyserką Eweliną Marciniak przy spektaklach „Księgi Jakubowe” w Teatrze Powszechnym oraz „Mapa i Terytorium” w Teatrze Wybrzeże. Wielokrotnie nagradzany za muzykę i sound design.

W sobotnią noc, po koncertach, od godz. 23:00 do 2:00 odbędzie się  silent disco.  Jako DJ-e wystąpią:  Michäl Wu (Xxanaxx), Urbanski (RYSY) i Łukasz Stachurko – Sonar Soul (RYSY, Sonar).

W programie VI Festiwalu Przestrzeni Miejskiej znajdziemy również  wystawy architektoniczne, m.in. wystawa modeli Bogusława Barnasia „Architektura zakorzeniona w tradycji” i prac Arkadiusza Andrejkowa „Szprejem obciążeni”, czy kiermasz winyli.

Udział w Festiwalu Przestrzeni Miejskiej jest bezpłatny. Organizatorem wydarzenia są Urząd Miasta Rzeszowa i Estrada Rzeszowska. 

(jg)

PROGRAM

Czwartek (1 czerwca)

– 12.00 warsztaty form użytkowych w betonie Lafarge – warsztat otwarty dla uczniów, studentów i architektów (dziedziniec, Piłsudskiego 8-10); gry terenowe dla dzieci

– 14.00 czytelnia Korporacji Ha!Art – publikacje z zakresu sztuki współczesnej, filmu, nowych mediów, literatury i filozofii (sala na parterze kamienicy)

kiermasz płyt winylowych

– 15.00  „Samoróbka” – tworzenie instrumentów – warsztaty dla dzieci (8-12 lat) – cz.1

– 15.00 prezentacja najnowszych trendów aranżacji przestrzeni biurowych – „Przestrzeń miejska inspiracją dla współczesnego biura.” Nowy Styl Group (sala wystawowa; wejście od dziedzińca, Piłsudskiego 8-10)

– 16.00 ArchiCzwartek – bliskie spotkanie z Oskarem Grąbczewskim – OVO – Grąbczewscy Architekci oraz  Tomaszem Koniorem – Studio Konior, „Dobre przestrzenie dla miasta” (sala wystawowa, wejście od dziedzińca, Piłsudskiego 8-10)

– 18.30 otwarcie wystawy modeli architektonicznych Bogusława Barnasia (hol przed salą wystawową, wejście od dziedzińca, Piłsudskiego 8-10)

– 18.30 otwarcie wystawy prac Arkadiusza Andrejkowa – sala wystawowa (wejście od dziedzińca, Piłsudskiego 8-10)

– 19.00 Slajdowisko

Koncerty

– 20.00 –  SALK

– 21.00 – KRÍA (Islandia)

– 22.00 – Planszówki

Piatek (2 czerwca)

– 11.00 ArchiZabawy  – „Hong Kong” – warsztaty otwarte

– 12.00 Tworzenie graffiti – warsztaty dla dzieci

– 15.00 „Samoróbka”  – tworzenie instrumentów – warsztat dla dzieci cz.2

– 14.00 – czytelnia Korporacji Ha!Art – publikacje z zakresu sztuki współczesnej, filmu, nowych mediów, literatury i filozofii.

kiermasz płyt winylowych

– 17.00 Premiera książki „Przemytnicy” Konrada Janczura (wyd. Korporacja Ha!Art, Kraków 2017); spotkanie z autorem.

– 17.00  wykład plenerowy połączony ze spacerem, organizowany przez Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków w Rzeszowie (budynek Estrady Rzeszowskiej ul. Jagiellońska 24) 

Koncerty

– 18.30 Gypsy and the Acid Queen

– 19:45 Pustki

– 21.15 Łąki Łan

– 22.30 – pokazy filmowe (EuroShorts, 90 min.) 

Sobota (3 czerwca)

– 11.00  „Samoróbka” – finał warsztatów; ok. 14.00   wspólny koncert

– 13.00 Filmy dla dzieci (EuroShorts – animacje)

– 14.00 Czytelnia Korporacji Ha!Art – publikacje z zakresu sztuki współczesnej, filmu, nowych mediów, literatury i filozofii

– Kiermasz płyt winylowych

 – 14.00 prezentacja prac powstałych podczas „Warsztatlonu”

– 17.00 Spektakl taneczny pt. „Nie rób scen (o mężczyznach)” w wykonaniu tancerzy ze Stowarzyszenia Artystycznego PoruszaMY

Koncerty

-18.30 Buslav

– 19.45 Sonar

– 21.00 Xxanaxx

– 22.00 – 23.00 Urbanski

– 23.00 – 02.00 silent disco – Michäl Wu (Xxanaxx), Urbanski (RYSY) i Łukasz Stachurko – Sonar Soul (RYSY, Sonar).

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama