Zdjęcie: Damian Wojtowicz / Rzeszów News

„Miałeś, chamie, złoty róg, miałeś, chamie, czapkę z piór: czapki wicher niesie, róg huka po lesie, ostał ci się ino sznur, ostał ci się ino sznur” – to chyba najbardziej popularne słowa z „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego.  Fragmenty tego wybitnego dzieła będziemy czytać przy fontannie multimedialnej w Rzeszowie podczas VI Narodowego Czytania.

Rzeszów kolejny raz będzie brał udział  w szóstej już odsłonie Narodowego Czytania. Tym razem miłośnicy czytelnictwa wspólnie będą mogli delektować się „Weselem” – najsłynniejszy dramatem Stanisława Wyspiańskiego, który powstał na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie „Wesele” zostało opublikowane po raz pierwszy.

O tym, że podczas VI Narodowego Czytania lekturą „obowiązkową” stało się „Wesele” zadecydowali internauci w glosowaniu. Wśród propozycji znalazły się również:  „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, „Pamiątki Soplicy” Henryka Rzewuskiego i „Beniowski” Juliusza Słowackiego.

Rzeszowska odsłona Narodowego Czytania odbędzie się 2 września (sobota) od 16:00 do 21:00 obok fontanny multimedialnej przy alei Lubomirskich w Rzeszowie.

Tę imprezę czytelniczą rozpoczną tańce krośnieńskie (godz. 16:00-16:10) w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Lesiaki” z Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Raniżowie. Następnie pieśni weselne (godz. 16:10-16:30) zaprezentuje Zespół Śpiewaczy „Wesołe Kumoszki” wraz z Kapelą z Rzeszowskiego Domu Kultury Filia Country.

Kolejnym punktem programu będą tańce lasowiackie (godz. 16:30-16:45) w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Lesiaki oraz głośne czytanie dialogu Panny Młodej i Pana Młodego, przez członków zespołu.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Następnie, w ramach „Klubu Czytelnika – Przestrzeni Głośnego Czytania” odbędzie się czytanie wybranych fragmentów „Wesela” (godz. 16:45 – 20:00) przez mieszkańców Rzeszowa i zaproszonych gości, a także pamiątkowe pieczętowanie prywatnych egzemplarzy okolicznościową pieczęcią przekazaną przez Kancelarię Prezydenta RP (w godz. 16:45 – 19:00).

Ponadto, miłośnicy czytania, zarówno ci mali, jak i ci duzi, będą mogli skorzystać w godz. 16:45 – 19:00 z wielu atrakcji w „Strefie zabaw”, gdzie znajdą m.in. gry, warsztaty plastyczne, zabawy, malowanie twarzy, zabawy z wykorzystaniem chusty KLANZY.

Oprócz tego, podczas warsztatów rękodzieła „Weselne wianki” (godz. 16:45 – 18:30) dzieci i dorośli będą mieli szansę stworzyć niepowtarzalne wianki z papierowych kwiatów. W tym samym czasie odbędzie się też rodzinne quizowanie literackie (godz. 16:45 – 18:00).

Narodowe czytanie zakończy pokaz specjalny Fontanny Multimedialnej, który rozpocznie się o godz. 20:00.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama