VI Święto Bezpieczeństwa Wewnętrznego WSPiA. Takie pokazy robią wrażenie [FOTO]

0
Reklama

Blisko 1200 uczniów z podkarpackich szkół, studentów i mieszkańców Rzeszowa wzięło udział w środę w VI Podkarpackim Młodzieżowym Święcie Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

 

Po raz szósty zorganizowała je WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa przy współpracy blisko 30 różnych służb mundurowych i organizacji zajmujących się szeroko rozumianym bezpieczeństwem.

– O bezpieczeństwo musimy dbać codziennie. Musimy także tworzyć systemy ochronne broniące młodzież i nas wszystkich przed różnymi zagrożeniami. Tych zagrożeń jest coraz więcej. Czyhają na nas na ulicy, w internecie czy jak się ostatnio przekonaliśmy w naszych w szkołach – mówił podczas Święta Bezpieczeństwa rektor WSPiA prof. Jerzy Posłuszny. 

Leopold Lis-Kula wzorem dla młodych

W tym roku Święto odbyło się pod hasłem „Leopold Lis-Kula – młody patriota wzorem do naśladowania dla młodzieży XXI wieku”. Imprezę rozpoczął koncert orkiestry OSP w Gaci oraz pokaz musztry paradnej z portretem płk. Leopolda Lisa-Kuli w wykonaniu Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego.

Święto Bezpieczeństwa podzielone na dwie części. W pierwszej uczniowie i studenci wysłuchali wykładu dr. Jacka Magdonia z IPN w Rzeszowie o Leopoldzie Lisie-Kuli. W budynku głównym uczelni zaprezentowano trzy wystawy prezentujące jego sylwetkę. Wręczono nagrody dla laureatów III Podkarpackiego Konkursu Wiedzy o Bezpieczeństwie.

Odbył się także wykład prof. Adama Tarachy, wykładowcy WSPiA pt. „Historia i teraźniejszość polskiej kryminalistyki”.

Akcja zatrzymania niebezpiecznych przestępców

W drugi części Święta Bezpieczeństwa można było obejrzeć pokazy współdziałania służb mundurowych. Wspólny pokaz działań na miejscu wypadku zaprezentowała OSP, Straż Pożarna i Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego. Komenda Wojewódzka Policji i Pogotowie Ratunkowe pokazała inscenizację zatrzymania niebezpiecznych przestępców i neutralizacji ładunku wybuchowego.

Odbyły się także pokazy samoobrony i technik interwencyjnych, pierwszej pomocy (Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i PCK), tresury i wyszkolenia psów służbowych (SOK, Policja, Straż Graniczna, Podkarpacki Urząd Celno-Skarbowy oraz Stowarzyszenie Cywilnych Zespołów Ratowniczych z Psami STORAT).

Ta część najbardziej podobała się uczestnikom Święta. – Mogliśmy zobaczyć, jak w akcji sprawdzają się poszczególne służby, a także poznać różne służby, z którymi nie spotykamy się na co dzień, albo są nam mało znane. To też okazja do porozmawiania z funkcjonariuszami i zapytania o wszystko, co nas interesuje – mówili uczestnicy Święta.

Sprzęt snajperów i strzelców wyborowych

Oprócz pokazów, KWP w Rzeszowie zaprezentowała specjalistyczne wyposażenie Pododdziału Kontrterrorystycznego i Oddziału Prewencji. W kampusie WSPiA pojawił się patrol policji konnej oraz jedyny w Europie policyjny motocykl Harley Davidson.

Z kolei 21. Brygada Strzelców Podhalańskich wystawiła uzbrojenie oraz sprzęt drużyny strzelców wyborowych i drużyny zmechanizowanej. W namiocie 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej w Rzeszowie można było zobaczyć wyposażenie kompanii lekkiej piechoty m.in. snajperów i strzelców wyborowych.

Atrakcją stoiska Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie był automatu do gier hazardowych. Wojewódzka Inspekcja Transportu Drogowego w Rzeszowie pokazała pojazdy służbowe, a Placówka Straży Granicznej w Rzeszowie-Jasionce specjalistyczny sprzęt typu Schengen Bus.

Wojskowej grochówki nie zabrakło

Podczas Święta można było spróbować wojskowej żywności przygotowanej przez 34. Wojskowego Oddziału Gospodarczego. Tradycyjnie już w Podkarpackim Młodzieżowym Święcie Bezpieczeństwa Wewnętrznego uczestniczyła Straż Ochrony Kolei z Mobilnym Centrum Monitoringu.

Część służb uczestniczyła w Świecie po raz pierwszy. Tak był w przypadku Agencji Wywiadu oraz Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Rybackiej w Rzeszowie, która zaprezentowała samochód, łódź oraz quada służbowego. W kampusie WSPiA można było także poczęstować się prawdziwą wojskową grochówką.

Zadowolenia z udziału w Święcie nie kryli przedstawiciele służb mundurowych i różnych instytucji, które pojawiły się w kampusie rzeszowskiej uczelni. Według nich, to doskonała okazja do zaprezentowania nowoczesnego wyposażenia, sposobów działania i zakresu wykonywanych czynności. Młodzież poznała zasady rekrutacji do poszczególnych jednostek.

Studenci też byli aktywni 

W organizację Święta Bezpieczeństwa Wewnętrznego aktywnie włączyli się studenci WSPiA. Koło Naukowe Bezpieczeństwa Wewnętrznego „Pro Securitas” zorganizowało konkurs sprawnościowy o Puchar Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie, happening „Przemoc – czy godzimy się na nią” i szkolenie na temat bezpieczeństwa motocyklistów w ruchu drogowym.

Koło Naukowe Kryminalistyki i Kryminologii zaprezentowało symulowane oględziny miejsca znalezienia zwłok, warsztaty kryminalistyczne pod hasłem „Bądź jak Sherlock Holmes” oraz prezentacje Podkarpackiego Centrum Kryminalistyki, Kryminologii i Medycyny Sądowej. Odbyło się także szkolenie z zasad udzielania pierwszej pomocy oraz samoobrony i techniki interwencyjnych.

Święto Bezpieczeństwa Wewnętrznego

To impreza cykliczna organizowana przez WSPiA. Co roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W poprzednich edycjach Święta łącznie uczestniczyło blisko 10 tys. osób – studentów oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych z Podkarpacia i Małopolski.

Święto jest jednym z elementów realizowanego przez WSPiA Programu Edukacyjno-Badawczego „Bezpieczna Przyszłość”, promującego szeroko rozumianą edukację prawną oraz edukację na rzecz bezpieczeństwa.

Oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: