Zdjęcie: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Rzeszowie
Reklama

Prawie trzy lata ma trwać budowa ponad 9-kilometrowej drogi ekspresowej S19 na odcinku Lasy Janowskie – Zdziary. 

W czwartek wojewoda podkarpacki, Ewa Leniart, podpisała decyzję o zezwoleniu na budowę tego odcinka “ekspresówki”. – Tym samym w realizacji znajdują się już cztery z sześciu odcinków S19 od Sokołowa Małopolskiego do granicy z województwem lubelskim  – poinformowała Małgorzata Waksmundzka-Szarek, rzecznik Urzędu Wojewódzkiego. 

– Odcinek Lasy Janowskie – Zdziary zrealizuje firma Strabag. Ma na to 34 miesiące. Teraz, po podpisaniu zezwolenia przez wojewodę, przekażemy wykonawcy plac budowy – mówi Bartosz Wysocki z rzeszowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. 

Zatwierdzona inwestycja dotyczy budowy drogi o długości ok. 9,3 km. Powstaną po dwa pasy ruchu w obu kierunkach wraz z pasami awaryjnymi. Na tym odcinku S19 będą m.in. dwa Miejsca Obsługi Podróżnych (Bukowa I i Bukowa II), 2 mosty, 20 wiaduktów (w tym przejścia dla dużych i średnich zwierząt), 15 przepustów, a także kładka dla pieszych.

Budowa odcinka Lasy Janowskie – Zdziary będzie kosztowała ok. 236 mln zł. Początek S19 będzie się zaczynał za węzłem Lasy Janowskie w granicach województwa lubelskiego. Początkowo S19 przebiega równolegle do istniejącej drogi krajowej nr 19. Następnie po przekroczeniu rzeki Bukowa będzie MOP po obu stronach drogi .

Po wschodniej stronie S19 ominie miejscowość Domostawa. Dalej przetnie lasy i krzyżuje się z DK 19. W okolicy Zdziar, poprzez łącznik, dochodzi do DK nr 19 w węźle Zdziary.

Aktualnie łączna długość odcinków S19 z pozwoleniem na budowę wynosi 35,5 km. W trakcie załatwiania są ostatnie odcinki w kierunku województwa lubelskiego: odcinek Kamień – Sokołów Małopolski, w najbliższych dniach zostanie wydana kolejna – piąta już – decyzja ZRID dla odcinka Podgórze – Kamień.

Dla sześciu odcinków w województwie lubelskim wydano już decyzje ZRID. Na Podkarpaciu w procedowaniu są jeszcze trzy wnioski o wydanie takich decyzji. – Z pierwszych odcinków kierowcy powinni skorzystać w połowie 2021 r., a z całej trasy pomiędzy Lublinem i Sokołowem Młp. w połowie 2022 r. – przewiduje Bartosz Wysocki. 

Budowa S19 pomiędzy Lublinem i Sokołowem Młp. jest realizowana z wykorzystaniem funduszy unijnych. 19 września br. GDDKiA podpisała umowę o dofinansowanie dla 9 z 12 odcinków: od węzła Lublin Węglin do węzła Lasy Janowskie oraz od węzła Nisko Południe do węzła Sokołów Małopolski.

Z kolei 15 listopada podpisano umowę o dofinansowanie dla pozostałych trzech odcinków, od węzła Lasy Janowskie do węzła Nisko Południe. Łączna wartość tych projektów to ok. 4,5 mld zł, a dofinansowanie wyniesie ok. 2,3 mld zł.

S19 jest częścią polskiego odcinka szlaku Via Carpathia. W Polsce szlak będzie miał ponad 700 km i przebiegał będzie przez województwa podlaskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie. Połączy, wzdłuż wschodniej granicy naszego kraju, państwa bałtyckie z południem Europy, tworząc nowy korytarz transportowy.

Podkarpacki odcinek S19 docelowo ma mieć ok. 169 km. W tej chwili kierowcy mogą korzystać z ponad 30-kilometrowego odcinka “ekspresówki” od węzła Sokołów Małopolski do węzła Rzeszów Południe. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: