Zdjęcie: Tomasz Modras / Rzeszów News
Reklama

Do wspólnego czytania powieści Stefana Żeromskiego „Przedwiośnie” w ramach VII Narodowego Czytania 2018 zaprasza Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa. Odbędzie się ono 8 września obok fontanny multimedialnej przy al. Lubomirskich. 

Rzeszowska odsłona tegorocznego Narodowego Czytania rozpocznie się o godz. 16:00 i potrwa do 20:00. W „Klubie czytelnika” mieszkańcy Rzeszowa i Podkarpacia oraz zaproszeni goście przeczytają wybrane fragmenty powieści „Przedwiośnie”. Uczestnicy skorzystają z własnych książek, bądź tekstów przygotowanych przez organizatorów.

W klimatycznym wnętrzu z lat 20. i 30. ubiegłego wieku odbędzie się pamiątkowe pieczętowanie prywatnych egzemplarzy „Przedwiośnia” okolicznościową pieczęcią przekazaną przez Kancelarię Prezydenta RP.

– Uczestnicy będą mieć także możliwość wzięcia udziału w quizie i wykonania zdjęć z użyciem rekwizytów i charakterystycznych elementów strojów (16:00-20:00). Do dyspozycji będzie także fotobudka – poinformowała Klaudia Kobylańska z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, która koordynuje Narodowe Czytanie 2018 w Rzeszowie. 

Na dzieci, młodzieży i dorosłych od 16:00 do 19:00 czekać będzie wiele atrakcji – animacje, gry, zabawy oraz warsztaty i pokaz baniek mydlanych. Zorganizowana zostanie także gra historyczno-przygodowa „Szlakiem Żeromskiego”, w której będzie można wykazać się wiedzą oraz sprytem, a także otrzymać drobne upominki.

Podczas happeningu „Domy marzeń i ptaki wolności” (16:00-19:00) prezentowane będą kreacje plastyczne dzieci, czyli malowanie na folii. W tych samych godzinach trwać będą warsztaty rękodzieła „Orły i sokoły”, podczas których ze starych książek i papieru będą wykonywane okolicznościowe dekoracje.

Całości towarzyszyć będzie wystawa „Aparaty fotograficzne w czasach «wiosny» niepodległości” przygotowana przez Fundację Aparat Caffe, a także wystawa „Moda 20-lecia międzywojennego” inspirowana zbiorami WiMBP w Rzeszowie.

Narodowe Czytanie zakończy pokaz specjalny fontanny multimedialnej, który rozpocznie się o 20:00.

W ubiegłym roku „Przedwiośnie” zajęło II miejsce w głosowaniu internautów. W lutym br. prezydent RP Andrzej Duda ogłosił, że w związku z 100. rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę, tegoroczną lekturą podczas Narodowego Czytania będzie powieść Stefana Żeromskiego – „Przedwiośnie”.

Organizatorem VII Narodowego Czytania w Rzeszowie jest Urząd Miasta Rzeszowa. 

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

2 KOMENTARZE

  1. ale, że niby co, prezydent będzie śpiewał w rytm tego monologu rapowanego, czy też założy te mikro-urządzenia i będzie czytał z pamięci nośnika pamięci i znowu da wyraz, że innowacyjność to właśnie to, czego oczekujemy i, że potrzeba nam tego zaskoczenia na zdziwienie, że cała Polska czyta, tak jak prezydent zarządza według swojej wersji i, że ogólnie zauważyć można tendencję do tego, żeby solić i najpierw rozcieńczyć tę sól w wodzie, żebyśmy jakoś przełknęli ten brak cukru ze strony władz, dla co niektórych kartek tego dzieła literackiego i czytać co drugą kartkę i zastanowić się, czy to innowacyjność, a a może zwykłe lenistwo i jeszcze można się zastanowić, że właściwie dlaczego czytanie lektur szkolnych to ma być narodowa rozrywka i przecież każdego roku, co roku wydawcy pracują, żeby rynek książek ubogacić i przyznać nagrody za oryginalne dzieła literackie naszych czasów

Comments are closed.