VIII Olimpiada Wiedzy o Państwie i Prawie rozstrzygnięta. Zwycięzcą uczeń z Łodzi

Andrzej Kudaj z Zespół Szkół Politechniki Łódzkiej wygrał tegoroczną edycję Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie. W nagrodę będzie za darmo studiował w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej.  

 

MAŁGORZATA JAKUBAS

Finał Olimpiady odbył się w środę 11 kwietnia w WSPiA. W murach uczelni zjawiło się 29 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Podkarpacie miało dwóch reprezentantów: Daniela Koniecznego z Tarnobrzega oraz Jana Sobusia z Łańcuta. Laureaci nie mieli łatwej drogi do zwycięstwa. Musieli pokonać prawie 2300 uczniów z 260 szkół w całej Polsce, którzy przystąpili do pierwszego etapu.

Finał Olimpiady obejmował dwie części: pisemną i ustną. W pierwszej wszyscy uczniowie zmierzyli się z testem wielokrotnego wyboru składającym się z 50 pytań. Na odpowiedź mieli 60 minut. 10 uczniów, którzy zdobyli najwięcej punktów, przeszło do części ustnej finału, która wyłoniła zwycięzcę.

Laureatem tegorocznej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie został Andrzej Kudaj z Zespołu Szkół Politechniki Łódzkiej, który otrzymał statuetkę „Złotej Sowy”. Drugie miejsce i statuetkę „Srebrnej Sowy” zdobył Arkadiusz Ważny z V LO w Bielsku-Białej. Trzecie miejsce i „Brązową Sowę” otrzymał Jan Sobuś z II LO w Zespole Szkół nr 1 w Łańcucie.

Czwarte i piąte miejsce zajęli: Paulina Witka z XII LO we Wrocławiu oraz ubiegłoroczny zwycięzca Olimpiady Tomasz Żelezik z Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Opolu.

Wszyscy laureaci Olimpiady w nagrodę otrzymali możliwość darmowego studiowania w WSPiA. Zdobywcy Złotej i Srebrnej Sowy dodatkowo otrzymają bezpłatne zakwaterowanie w jednym z uczelnianych mieszkań.  

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Warto też zaznaczyć, że finaliści oraz laureaci Olimpiady mogą podjąć studia poza postępowaniem kwalifikacyjnym na najlepszych uczelniach kształcących studentów prawa w Polsce, m.in. w Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Wrocławskim, Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim i Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu.

Nagrody najlepszym przyszłym prawnikom z całej Polski wręczyli: prof. Jerzy Posłuszny, pomysłodawca Olimpiady i jednocześnie rektor WSPiA, oraz prof. Andrzej Witkowski, przewodniczący Komitetu Głównego Olimpiady. 

Andrzej Kudaj w Olimpiadzie brał udział już drugi raz, w tamtym roku także dostał się do finału. – Apetyt rośnie w miarę jedzenia i jeśli jest się już w trzecim etapie, to chce się zająć miejsce na podium – mówił zwycięzca Olimpiady, który planuje studia prawnicze, a potem chce zostać sędzią.

Z tegorocznej Olimpiady zadowolony jest prof. Jerzy Posłuszny, który twierdzi, że z roku na rok poziom wiedzy uczestników jest coraz wyższy, a komisja ma problem z wyłonieniem tych najlepszych. – Cieszy mnie, że dziesiątka najlepszych uczniów reprezentuje bardzo różne regiony Polski – mówił rektor WSPiA. 

Olimpiada organizowana od ośmiu lat przez WSPiA ma podnosić świadomość prawną młodzieży oraz kształtować praworządność i szacunek do prawa. 

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama