VIII Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych czas zacząć

Polonijne zespoły folklorystyczne z całego świata zjeżdżają do Rzeszowa.  Wśród zaproszonych gości obecni są przedstawicieli Polaków i Polonii zamieszkującej 14 krajów na 5 kontynentach. Łącznie w Rzeszowie zaprezentuje się 37 zespołów folklorystycznych. Festiwal rusza w najbliższy piątek.

 

W środę organizatorzy Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych zaprezentowali program siedemnastej edycji imprezy, która potrwa do wtorku (25 lipca).

– Jesteśmy świadkami wielkiego święta kulturalnego, święta folkloru, które odbywa się pod patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy. Uczestnicy festiwalu uczą się Polski, uczą się kultury, poprzez swoją obecność w regionie, w różnych miejscowościach, gdzie będą występować – mówi Bogdan Romaniuk, wicemarszałek podkarpacki.

Jeszcze w środę do Rzeszowa przyjadą uczestnicy festiwalu – ponad 1100 osób z 14 krajów świata. W piątek z samego rana w hali „Podpromie” czeka ich ciężka praca z choreografami.

Do Rzeszowa przybyło już 14 grup folklorystycznych. Są wśród nich m.in. Karolinka i Lechici z Białorusi, Wisła z Brazylii, Suszanie z Czech, a także kanadyjskie Lechowia, Łowicz, Polonez z Hamilton, Tatry, rosyjskie Korale, Lasowiacy ze Szwajcarii, amerykańskie zespoły Lajkonik, Polanie, Polonia i Rodacy.

– Dzisiaj mamy zlot gwiaździsty. Do późnych godzin wieczornych wszyscy uczestnicy festiwalu zdążą przyjechać. Festiwal jest porównywalny do tego sprzed trzech lat, bo jest tyle samo zespołów. Wprowadziliśmy jednak pewne nowinki. Chcemy, żeby zespoły jak najwięcej tańczyły, miały kontakt z publicznością oraz współpracowały i pokazywały się w różnych środowiskach – mówi Mariusz Grudzień, prezes rzeszowskiego oddziału „Wspólnota Polska” .

Festiwal rozpocznie się w piątek 21 lipca o godzinie 17:00. O godz. 16:30 poprzedzi go uroczyste otwarcie świeżo wyremontowanej ul. 3 Maja. Uczestnicy festiwalu uformują korowód, który przejdzie ulicami miasta. Przemarsz rozpocznie się od alei Lubomirskich i stamtąd barwnym i tanecznym krokiem przejdzie ulicą 3 Maja, Kościuszki, a zatrzyma się na rzeszowskim Rynku, gdzie władze miasta rozpoczną festiwal. Tam też odbędzie się koncert powitalny o godz. 19:00. Na scenie zobaczymy zespół Old Rzech Jazz Band. Około 20:00 zagra grupa DagaDan wraz ze swoimi muzycznymi gośćmi.

W weekend polonijne zespoły będą występować aż w 35 podkarpackich miastach, m.in. w Krośnie, Stalowej Woli, Tryńczy, Żołyni, Nowej Dębie, Rymanowie Zdroju, Dębicy, Czudcu, Strzyżowie, Błażowej, Wielopolu Skrzyńskim, Leżajsku, Sędziszowie Małopolskim, czy Raniżowie.

Dwa najważniejsze festiwalowe koncerty to: „Folklor Narodów Świata” (w poniedziałek 24 lipca) i Koncert Galowy „Karczma na Podzamczu” (wtorek 25 lipca) na Podpromiu. Oba rozpoczną się o 19:00.

Gościem specjalnym festiwalu będzie pochodzący z czeskiego Cieszyna zespół Olza. Jak podkreśla Leszek Wais, wicedyrektor ds. programowych festiwalu, ten zespół pieśni i tańca towarzyszy festiwalowi od pierwszej edycji imprezy.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Aby uhonorować czeskich przyjaciół, organizatorzy, przedstawicielom Olzy przekażą klucze do bram miasta, aby – jak podkreśla Wais – „godnie pilnowali porządku, aby nam tutaj polonusi nie narozrabiali”. To jedyny zespół, który od 17 lat przyjeżdża na festiwal.

Największą niespodzianką i swoistym novum festiwalu jest tworzenie wspólnych układów tanecznych, propozycji programowych, które goście zaprezentują podczas koncert galowego „Karczma na podzamczu”.

– Powołaliśmy nawet własną kilkunastoosobową kapelę, która będzie przygrywać do tych wspólnych, wypracowanych w Rzeszowie układów tanecznych. Kulminacja koncertów z kilkoma innymi zespołami, czy indywidualnie będzie w sobotę i w niedzielę, które ogłosiliśmy Dniami Polonijnymi w Województwie Podkarpackim – mówi Leszek Wais.

Kapela liczy 18 osób i tworzą ją muzycy pracujący na co dzień z rzeszowskimi zespołami pieśni i tańca.

Układy taneczne przygotowane specjalnie na tegoroczną edycję festiwalu będzie można oglądać można na dwóch scenach w Rzeszowie. Jedna z nich znajduje się na Rynku, zaś druga znajdzie się na skwerze w Millenium Hall.

Honorowy patronat nad XVII Światowym Festiwalem Polonijnych Zespołów Folklorystycznych objął prezydent RP Andrzej Duda oraz prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc.

Pełny program festiwalu możecie sprawdzić TUTAJ.

KATARZYNA GUDZIK

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama