Reklama

W przyszłym roku na Podkarpacie przyjadą amerykańskie firmy, aby wziąć udział w międzynarodowej imprezie konferencyjno-targowej. Uczestniczyć mają w niej przedsiębiorcy z Ameryki Północnej i Łacińskiej.

Na początku czerwca do Miami na 35. Kongres Hemisferyczny Izb Handlowych Ameryki Łacińskiej pojechała podkarpacka delegacja z udziałem władz województwa, Rzeszowa i nasi przedsiębiorcy. Jednym z celów wizyty były kolejne rozmowy zmierzające do uruchomienia połączeń cargo z Jasionki do Miami. Rzeszów w Miami prezentował swoją ofertą inwestycyjną.

Efektem wizyty delegacji, na czele której stał marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, jest podpisanie memorandum. Urząd Marszałkowski, miasto Rzeszów i Polsko-Amerykańska Izba Handlowa Florydy i Obu Ameryk zobowiązywali się do organizacji w przyszłym roku w Rzeszowie imprezy konferencyjno-targowej z udziałem przedsiębiorców z Ameryki Północnej i Łacińskiej.

– Po to, aby nasz duży projekt – centrum logistyczne i połączenia cargo pomiędzy Miami a Rzeszowem – stał się faktem. Aby luki bagażowe tych samolotów były wypełnione – mówił na konferencji w Rzeszowie marszałek Władysław Ortyl.

– Spotkania z najważniejszymi osobami z zakresu handlu, przemysłu i inwestycji z terenu USA, Ameryki Środkowej i Południowej to wielka szansa dla województwa podkarpackiego i miasta Rzeszowa. To możliwość pokazania oferty inwestycyjnej, handlowej, usłyszenia – co można sprzedać, zbudować, jaki biznes zrobić na tym terenie. To było bardzo interesujące – uważa wiceprezydent Rzeszowa Marek Ustrobiński.

Kongres Hemisferyczny w Mami był także okazją dla przedstawicieli podkarpackich firm do nawiązania biznesowych kontaktów z firmami z obu Ameryk. W misji gospodarczej uczestniczyli przedstawiciele klastrów: Dolina Lotnicza, Informatyka Podkarpacka, Energia Odnawialna, Klaster Jakości Życia „Kraina Podkarpacie” oraz stowarzyszeń „Rzeźników i Wędliniarzy” oraz „Polska Ekologia”.

– Odbyliśmy ponad 40 spotkań. Znaleźliśmy trzy produkty z Podkarpacia, które są w obrębie potencjalnych zainteresowań i prowadzimy już rozmowy z czterema partnerami, które mam nadzieję, przyniosą dalsze efekty. I być może znajdą się w tym kontenerze, którymi z Podkarpacia będą mogły być przewożone do Stanów Zjednoczonych i na rynki Ameryki – mówił Grzegorz Wisz z Podkarpackiego Klastra Energii Odnawialnej.

– Podpisaliśmy porozumienie z siecią sklepów polsko-rosyjskich. Jeżeli uruchomi się cargo będziemy mogli tam dostarczać – dodaje Paweł Krajmas  ze Stowarzyszenia  „Polska Ekologia”. Dla nas cargo jest idealnym rozwianiem, mamy nadzieję, że będzie możliwość wykorzystywania tego centrum dystrybucyjnego, które ma powstać.

Marek Bujny, w który w Miami reprezentował Dolinę Lotniczą, mówi, że na Podkarpaciu wiodącym biznesem jest ten związany z lotnictwem.  – 90 procent produkcji idzie na eksport, głównie do Stanów Zjednoczonych i w drugą stronę. Pewne komponenty, części, części silników dostarczane są na Podkarpacie, dlatego rola tego połączenia jest tak duża – mówi Marek Bujny, jednocześnie właściciel firmy Ultratech.

Władze Podkarpacia na budowę infrastruktury, koniecznej do uruchomień połączeń cargo, chcą przeznaczyć pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego i poszukać ich w innych programach. – Sama baza zostanie wybudowana  w partnerstwie publiczno-prywatnym – zaznacza marszałek Ortyl.

Jesienią na Podkarpacie przylecą eksperci z Miami, aby ocenić przygotowanie lotniska w Jasionce do prowadzenia międzynarodowych operacji cargo.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

Comments are closed.