Reklama

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego nadało Wydziałowi Medycznemu Uniwersytetu Rzeszowskiego uprawnienia do prowadzenia jednolitych studiów magisterskich o profilu praktycznym na kierunku lekarskim.

To najbardziej od wielu miesięcy wyczekiwana decyzja. 3 lipca Uniwersytet Rzeszowski otrzymał informację o pozytywnej opinii o utworzeniu kierunku lekarskiego wydaną przez Państwową Komisję Akredytacyjną. Teraz MNiSW zdecydowało o nadaniu Wydziałowi Medycznemu UR uprawnień do prowadzenia studiów magisterskich na kierunku lekarskim. Decyzję podpisała wiceminister Daria Nałęcz.

– To kończy bardzo trudny etap przygotowań. Ostatnie dwa lata były okresem intensywnej pracy. UR nabył uprawnienia do kształcenia lekarzy. To sukces Uniwersytetu, Wydziału Medycznego, wielu środowisk, instytucji. To przykład też, że jeżeli jest zgoda ponad podziałami, to bardzo trudne i ambitne działania mogą być realizowane. To otwiera też kolejny etap jeszcze trudniejszej  i intensywniejszej pracy. To nie jest tak, że jest sukces i jedziemy na wakacje. Przeciwnie. To przepustka do jeszcze trudniejszych zadań. Lekarzy trzeba będzie dobrze kształcić – powiedział prof. Aleksander Bobko, rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Uniwersytet wystąpi teraz do Ministerstwa Zdrowia o ustalenie limitu na studia na kierunku lekarskim. Początkowo UR chciał w pierwszym naborze na studia dzienne przyjąć około 100 osób. Ostatecznie będzie 60. Nabór na studia stacjonarne i niestacjonarne rozpocznie się w 2015 r. W sumie 120 osób.

Na potrzeby kierunku lekarskiego przy ul. Warzywnej za 90 mln złotych powstaje Przyrodniczo-Medyczne Centrum Badań Innowacyjnych. Będzie miało prawie 13 tys. m kw. Ponadto 17 specjalistycznych laboratoriów m.in. biologii molekularnej, patofizjologii narządu ruchu czy procesów metabolicznych.

– Aktualnie przygotowujemy się do przetargu na zakup aparatury naukowo-badawczej wartej ok. 18 mln zł, natomiast na listopad 2014 r. przewidujemy oddanie dwóch budynków. Prace konstrukcyjne zostały zakończone i teraz trwają prace wykończeniowe wewnątrz i na zewnątrz budynku wraz z zagospodarowaniem terenu wokół centrum – mówi Grzegorz Kolasiński, rzecznik prasowy UR.

U zbiegu ulic Zenitowej i Leszka Czarnego w okolicy Szpitala Wojewódzkiego nr 2 powstanie za 23 mln zł Zakład Nauk o Człowieku. Będzie bazą dydaktyczno-badawczą (tzw. „prosektorium”), w którym planowane jest uruchomienie czterech jednostek: Anatomii Prawidłowej Człowieka, Histologii z Embriologią, Anatomii Patologicznej Człowieka, oraz Medycyny Sadowej. Budowa zakładu ma się zakończyć w czerwcu przyszłego roku.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

1 KOMENTARZ

  1. Jak sie w Lublinie oburzyli na decyzje o kierunku lekarskim w Rzeszowie! Chcieli do tego nie dopuscic… na szczescie monopol rozbity 🙂

Comments are closed.