Reklama

Miasto Rzeszów montuje w autobusach dotykowe kasowniki, oraz biletomaty, które w przyszłości umożliwią nam m.in. zakup elektronicznego biletu za pomocą karty magnetycznej.

Jak przystało na stolice innowacji, w końcu i Rzeszów doczekał się nowoczesnych elektronicznych czytników biletów elektronicznych. Obecnie montowane są w 80 nowych autobusach. – Do końca kwietnia we wszystkich nowych pojazdach będą zamontowane nowoczesne kasowniki. W obsłudze będą działały podobnie jak tablety – wyjaśnia Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Nowe kasowniki są częścią systemu elektronicznej obsługi pasażerów, który ma zostać uruchomiony do końca roku. Każdy kasownik oprócz elektronicznego wyświetlacza, posiada część, w której można skasować zwykły papierowy bilet. Kasowniki, które produkowane są przez mielecką firmę R&G, w pamięci będą miały zainstalowany pełen cennik biletów.

– Pod koniec kwietnia upływa termin dzierżawy kasowników starego typu, jakie Zarząd Transportu Miejskiego wypożyczył dla mercedesów i autosanów. Montujemy nowy sprzęt, aby nie płacić za kolejne tygodnie dzierżawy – mówi Chłodnicki. – Następnie elektronicznie kasowniki zostaną zainstalowane także w pozostałych, starszych typach autobusów. Docelowo będzie ich 530.

Nowe kasowniki, oprócz tradycyjnego kasowania papierowych biletów, umożliwią korzystanie z elektronicznych zbliżeniowych biletów. – Wystarczy, że ich posiadacz przesunie portfel lub torebkę przed kasownikiem, a automat zarejestruje opłacony przejazd. Dodatkowym ułatwieniem będzie to, że za pośrednictwem dotykowego ekranu każdy pasażer wybierze, za co i ile płaci, dzięki uruchomieniu funkcji elektronicznego portfela pasażera – tłumaczy rzecznik prezydenta.

W przyszłości pasażer na początku miesiąca może uzupełnić elektroniczną kartę kwotą o wartości biletu miesięcznego, a dodatkowo może przelać także np. 10 lub 20 zł. To pozwoli mu zapłacić za dodatkowy jednorazowy bilet (np. ulgowy lub studencki), dla drugiej osoby za pomocą karty, wybierając dany bilet właśnie na wyświetlaczu kasownika.

Kolejną częścią elektronicznego systemu obsługi będzie możliwość zakupu biletów w zamontowanych w autobusach biletomatach, które zostaną uruchomione zimą. – Te urządzenia zamontujemy we wszystkich nowych autobusach oraz w 29 miejscach na przystankach. Będzie można w nich kupić tradycyjne, papierowe bilety – wyjaśnia Maciej Chłodnicki.

Oprócz biletomatów, miasto instaluje również 162 tablice elektroniczne, które na przystankach autobusowych będą informować o opóźnieniach autobusów oraz o przebiegu ich tras. – Dodatkowo w każdym z autobusów zamontowane zostaną po dwie kamery do monitoringu oraz po dwie tablice elektroniczne w środku i na zewnątrz autobusu – dodaje rzecznik.

Zakup wszystkich urządzeń wyniesie 12 mln złotych. To część wartego ponad 415 mln zł unijnego programu transportowego.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

Comments are closed.