Reklama

Wnioski wpłynęły ze wszystkich osiedli. Są pomysły na „Planetostradę”, Rzeszowskie Spotkania z Matematyką oraz na dokończenie ul. Wieniawskiego.

Do budżetu obywatelskiego Rzeszowa wpłynęło 195 wniosków. Komisja weryfikacyjna będzie potrzebowała co najmniej kilku posiedzeń by je zweryfikować. Wniosku złożono z wszystkich rzeszowskich osiedli.

– Wnioski są różne, jedne na inwestycje miękkie, drugie na twarde. Jest też dużo wniosków na wysokie kwoty – wyjaśnia Waldemar Szumny, wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa oraz członek komisji weryfikacyjnej. – Jednym z takich przykładów jest propozycja dokończenia remontu ul. Wieniawskiego za ok. 2 mln złotych. Brakuje tam około kilometra drogi pomiędzy Słociną, a Zalesiem. Mieszkańcy uważają, że dokończenie tej inwestycji, nie tylko ułatwi im codzienne życie, ale poprawi też infrastrukturę w mieście.

Oprócz propozycji typowo inwestycyjnych mieszkańcy zgłosili chęć organizowania koncertów rzeszowskich zespołów muzycznych, nie tylko na estradzie w centrum, ale i na osiedlach. Miałoby to zintegrować osiedla i rozpropagować rzeszowską scenę muzyczną. Padł również pomysł wybudowania nad Wisłokiem Ścieżki Edukacyjnej „Planetostrady”. Według wnioskodawców miałby to, przybliżyć rzeszowianom układ planetarny, pokazać rzeczywistą skalę, odległość między planetami oraz ściągnąć do Rzeszowa turystów (koszt 200 tys. zł). Kolejny pomysł to Centrum Nauki „Eksploratorium” (ok. 120 tys. zł) lub Rzeszowskie Spotkania z Matematyką (20 tys. zł).

Waldemar Szumny przyznaje, że jest zaskoczony ilością wniosków. – Termin składania  był krótki, jednak mieszkańcy zmobilizowali się szczególnie. Dlatego chciałbym, aby komisja na koniec opublikowała dwie listy. Z projektami, które przeszły wraz z odrzuconymi. Jednak chcielibyśmy w kilku zdaniach wyjaśniając, dlaczego odrzucono poszczególne projekty, tak by mieszkańcy mogli je na przykład zmienić i zaproponować na kolejny rok, jeśli będą dobre – dodaje Szumny.

Mieszkańcy Rzeszowa będą mogli glosować na poszczególne wnioski od 3 do 15 stycznia.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: