Reklama

Przygotowania do weekendowych zawodów łazików marsjańskich w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce ruszyły pełną parą. Od czwartku potężne wywrotki przywożą kolejne tony piasku.

[Not a valid template]

 

W European Rover Challenge, czyli Europejskich Zawodach Łazików Marsjańskich, weźmie udział ponad 450 konstruktorów z 10 krajów świata.

– To właśnie dla konstruktorów łazików przygotowywany jest specjalny grunt, aby mogli pokazać na co stać ich maszyny – informuje Podkarpacki Urząd Marszałkowski w Rzeszowie.

Powierzchnia w CWK jest usypywana tak, aby jak najlepiej oddawała warunki panujące na Marsie. Zadbano również o odpowiednią kolorystykę. Do Centrum przywieziony został specjalny czerwony piasek. To zwietrzelina węglanowa. Do Jasionki zostanie przywiezionych ponad 450 ton gruntu, który będzie odwzorowywał grunt marsjański.

– To formowanie wymaga takiej ręcznej pracy, musimy coś podsypać, coś dołożyć, aby było rzeczywiście jak na Marsie. Planujemy usypać dwa kratery, małe pasmo górskie, wydmy, żeby jak najlepiej oddać rzeczywiste ukształtowanie powierzchni Marsa – mówi Krzysztof Skocki, dyrektor techniczny zawodów.

Marsjańska piaskownica w CWK będzie mieć aż 1,5 tys. m kw. Zostaną na niej rozegrane cztery konkurencje. Najwięcej miejsca będą potrzebować zawodnicy biorący udział w zmaganiach nawigacyjnych. Pozostałe konkurencje będą dotyczyć m.in. manewrowania i pobierania próbek.

Zawody robotów marsjańskich będą rozgrywane w CWK w dniach 10-12 września. W poniedziałek odbędzie się też pierwszy Europejski Kongres Robotyczny. W jego trakcie zostaną również zaprezentowane założenia Polskiej Strategii Kosmicznej.

Europejskie Zawody Łazików Marsjańskich rozpoczną się w sobotę o godz. 10:00. Wstęp bezpłatny. O szczegółach imprezy pisaliśmy także TUTAJ.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: