Zdjęcie: UM Rzeszowa

W najbliższy czwartek od godz. 10:00 do 20:00 na Placu Farnym w Rzeszowie stanie Wątrobus. Mieszkańcy skorzystają z bezpłatnych badań wątroby. 

Osoby, które są zainteresowane badaniami, powinny zjawić się o godz. 10:00 przy Wątrobusie, aby zapisać się na badania. – Jednego dnia przebadanych może zostać 80 osób. O przyjęciu decyduje kolejność zapisów – informują organizatorzy. 

Firma Sanofi, która jest inicjatorem akcji, zachęca do skorzystania z bezpłatnych badań. Jej przedstawiciele zauważają, że świadomość społeczna o chorobach wątroby jest niska, a wczesna diagnostyka sprzyja w skutecznym leczeniu.

– Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby zazwyczaj daje mało charakterystyczne objawy, takie jak złe samopoczucie, zaburzenia koncentracji, zmęczenie i brak apetytu. Wielu pacjentów nie zdaje więc sobie sprawy, że choruje – podkreślają organizatorzy. 

Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD) może dotyczyć nawet 9 mln Polaków. Nieleczona, może przejść w kolejne stadia i zaprowadzić do marskości lub raka wątrobowo-komórkowego. – Dlatego będziemy badać bezpłatnie i bezinwazyjnie w 17 największych miastach Polski – tłumaczą lekarze. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Wątrobus oferuje badania przy pomocy nowoczesnego urządzenia FibroScan. Potrafi ono szybko określić stan wątroby pod kątem stłuszczenia bądź zwłóknienia. Po przeprowadzeniu badania pacjent będzie mógł skonsultować wyniki ze swoim lekarzem i ustalić dalsze postępowanie. 

– Do skorzystania z bezpłatnych badań zachęcamy szczególnie osoby będące w grupie ryzyka NAFLD, a więc m.in. z nadwagą i otyłością, cukrzycą typu 2, nadciśnieniem tętniczym czy chorobami sercowo-naczyniowymi – podała w komunikacie firma Sanofi.

(cm)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama