Zdjęcie: Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie
Reklama

W czwartek od rana na podkarpackich drogach policjanci wspólnie z inspektorami transportu drogowego sprawdzają pojazdy, czy nie emitują spalin o nadmiernej toksyczności.

Od rana na drogach trwa akcja „Smog”. W kontrolowaniu pojazdów policjantów ruchu drogowego wspierają inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Rzeszowie. Funkcjonariusze zwracają uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem.

– Głównym jednak celem jest eliminowanie z ruchu pojazdów, których stan techniczny wskazuje na nieprawidłowe działanie silnika lub uszkodzenie układu wydechowego – twierdzi Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie.

Policjanci, przy użyciu dymomierza, sprawdzają pojazdy, podejrzane o emitowanie spalin o nadmiernej toksyczności. W kilku powiatach policjantów wspierają inspektorzy WITD, którzy kontrolują, czy przestrzegane są normy, dopuszczające pojazdy do ruchu.

W przypadku stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd narusza wymagania ochrony środowiska, funkcjonariusz ma obowiązek zatrzymać dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe) i zabronić dalszej jazdy niesprawnym pojazdem.

Akcja „Smog”, jak twierdzi policja, ma również charakter informacyjno-edukacyjny. – Transport, szczególnie na terenie dużych miast, przyczynia się do pogorszenia jakości powietrza – przypominają funkcjonariusze KWP Rzeszów. 

Smog jest również „zasługą” niesprawnych technicznie pojazdów emitujących spaliny o nadmiernej toksyczności. Podczas czwartkowej akcji na podkarpackich drogach, funkcjonariusze reagują również na wszelkie wykroczenia drogowe.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama