Zdjęcie: Youtube.com / Global Compact Network Poland

Czy wolność jest dana raz na zawsze? – na to i wiele innych pytań będą odpowiadać 18 grudnia w rzeszowskiej filharmonii o. Ludwik Wiśniewski OP, prof. Aleksander Hall, prof. Paweł Kowal oraz prof. Tadeusz Pomianek.

W Filharmonii Podkarpackiej odbędzie się druga odsłona cyklu paneli dyskusyjnych pod nazwą „W labiryncie świata”. Cykl ten wspólnie organizują Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, klasztor oo. Dominikanów we współpracy z „Tygodnikiem powszechnym”. Tematem pierwszego spotkania w ramach drugiego cyklu „W labiryncie świata” będą „Polskie szanse i zaniechania”.

30 lat temu Polacy zdecydowali, że wolność jest najważniejsza. Niewątpliwie wprowadzenie w Polsce ustroju demokratycznego oraz stworzenie podstaw do rozwoju gospodarki rynkowej pozwoliło osiągnąć ważne narodowe cele. Jednocześnie, jako kraj uczący się demokracji, nie ustrzegliśmy się przed wieloma błędami, które podważały zaufanie obywateli do państwowych instytucji i polityków.

Jakie są zatem perspektywy rozwoju gospodarczego w Polsce? Czy wolność jest dana raz na zawsze? Jakie są pozytywne skutki okresu transformacji, a jakie zjawiska uczyniły koszty transformacji nadmiernie wysokimi? I w końcu, co zrobić, aby wzajemna nieufność i niechęć była źródłem refleksji, która zrodzi koncept na odnowienie państwa – państwa, które potrafi wykorzystać potencjał i społeczną energię na rzecz wspólnego dobra?

Na te i wiele innych pytań odpowiedzą wybitni eksperci: o. Ludwik Wiśniewski OP, prof. Aleksander Hall, prof. Paweł Kowal oraz prof. Tadeusz Pomianek. Dyskusję panelistów poprzedzą ich „mini wykłady”. O. Wiśniewski, dominikanin, to długoletni duszpasterz akademicki, w PRL działacz opozycji antykomunistycznej, będzie mówił o korzeniach chrześcijaństwa oraz roli Kościoła w budowaniu wspólnej tożsamości europejskiej.

Prof. Paweł Kowal, jako ekspert ds. polityki wschodniej, w przeszłości były wiceminister spraw zagranicznych w latach 2006-2007, były polityk PiS, założyciel nieistniejącej już partii Polska Jest Najważniejsza, obecnie poseł Koalicji Obywatelskiej, odniesie się do zagadnień związanych z budowaniem relacji z naszymi wschodnimi sąsiadami.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Następnie prof. Aleksander Hall, historyk, działacz podziemnej opozycji, minister w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, były poseł AWS, dokona krytycznej oceny zagadnień związanych z realizowaną polityką z krajami Europy Zachodniej.

Część wprowadzającą do dyskusji zakończy wystąpienie prof. Tadeusza Pomianka, twórcy Wyższej Szkoły Informacji i Zarządzania w Rzeszowie, który odniesie się do kwestii związanych z rolą edukacji i nauki w procesie przemian gospodarczych i kształtowania polityki państwa oraz odpowie na pytanie: jakie procesy społeczno-gospodarcze, wczoraj i dziś, nas wzmacniały, a jakie nas degradowały i były źródłem podziałów społecznych?

Spotkanie odbędzie się 18 grudnia br., o godz. 17:00 w Filharmonii Podkarpackiej. Wstęp bezpłatny, wymagana jest wcześniejsza rejestracja na wlabiryncieswiata.wsiz.pl/rejestracja. W przypadku rejestracji grupy liczącej więcej niż 4 osoby, należy się kontaktować z organizatorami pod numerami telefonami: 17 866 14 01 i 17 866 12 54.

Oprac. (jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama